Хърсев поиска тройно увеличение на пенсиите

Хърсев поиска тройно увеличение на пенсиите

"Ако ще увеличаваме пенсиите, те трябва поне да се утроят, впрочем и заплатите". Това коментира в студиото на сутрешния блок на bTV финансистът Емил Хърсев. Той говори по темата да се приеме ли предложението българите да се пенсионират на 70-годишна възраст. В ефира с него бе и президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Трябва евентуално да се увеличат и вноските, които правим за тези пенсии. Също увеличаване на пенсионната възраст заради контингента, дори с риска някои да не я доживеят", поиска Хърсев и обясни, че българският гастарбайтер не превежда пари по сметки, а ги носи в куфар, дава ги на братовчед си да ги даде на майка му. "Много са тези скрити потоци", допълни той.

"Тройното увеличение в България ще се случи, не се безпокойте. НСИ даде пилотните данни за ръста на БВП за миналата година - 1,7%. Това мина всички прогнози на разбирачите, включително и на Брюксел. Щом пилотните данни казват 1,7% ръст, това значи, че реалният ръст ще е 3%", отбеляза Хърсев.

"Мисля, че трябва да говорим с възможни цели. Те са заложени в сегашната работна група. 25 млрд. лева е ощетена системата за това, че намалихме вноските", каза от своя страна Пламен Димитров, според когото трябва да се вдигне заетостта.

"Аз смятам, че между 1 и 3 млрд. годишно може да събере осигурителната система, ако всеки плаща вноските си", допълни президентът на КНСБ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.