ДБ: Правителството веднага да поиска конвергентен доклад за еврозоната

ДБ: Правителството веднага да поиска конвергентен доклад за еврозоната

“Време е за политически действия от страна на правителството - да бъде поискан извънреден конвергентен доклад и България да си гарантира влизането в еврозоната от 1 януари 2026 г.” Това заяви пред медиите от името на “Демократична България” депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.

Той се позова на огласените днес официални данни на Евростат за средногодишната инфлация за последните 12 месеца са благоприятни за България и вече няма нужда правителството нито да се крие, нито да отлага, а да действа. Той призова управляващите освен да поискат конвергентен доклад,  и да приемат бюджета за 2025 г., заедно с предложените от ДБ мерки за намаляване на разходите. 

Според окончателните данни за последните 12 месеца, средногодишната инфлация е около 2,6%. По формулата дали отговаряме на ценовия критерий се гледа средноаритметичната стойност на трите държави с най-ниска годишна инфлация и към нея се добавят 1,5 процентни пункта. В случая трите страни с най-ниска средногодишна инфлация са Италия с 1,1%, Литва с 1,0% и Финландия с 1,0%. Средноаритметичното число е 1,033%. Като се добави 1,5 процентни пункта се    получава 2,533%,  а българският показател е 2,6%. Обикновено, в такива случаи закръглянето се прави в полза на страната кандидат.

Определяйки като благоприятни данните за инфлацията в България, Мартин Димитров смята, че едва ли някой би издребнял на кой точно десетичен  знак се прави закръгляване, защото показателите ни са близо до пределната граница. Според него сега трябва да се проведе политически разговор с Еврокомисията. “Никой не е бил върнат за някакви запетайки, сега е моментът да изработим политически нашето членство в еврозоната”, заключи Мартин Димитров. 

Димитров напомни, че заедно с депутати от ПП-ДБ миналата седмица е внесъл проект за решение на Народното събрание, което задължава Министерския съвет да проведе разяснителна кампания за ползите от въвеждането на еврото и за опита на другите страни. Тя трябва да започне на 1 март и да бъде подробно отчетена пред парламента до 1 юли. 

“Тази кампания трябва да отговори на всички злонамерени и хибридни атаки, които внушават увеличение на цените след въвеждането на еврото, което не се  е случвало в страните, които са го въвели, и да сравни България с другите държави с валутен борд - Естония и Литва, за да се види, че влизането в еврозоната води до икономически растеж и не предизвиква извънредна инфлация, както твърдят определени хора”, каза народният представител. 

“Ако собственото ни правителство не играе двойна игра, ако то само не ни саботира, шансовете ни за еврозоната от догодина са огромни”, каза Мартин Димитров. Защото, по думите му, изпълняваме критериите, а и финансовият министър Теменужка Петкова е признала в Брюксел пред нашите партньори, че имаме добро наследство за стабилна фискална политика

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ