Финансовият министър: България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г.

Финансовият министър: България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г.

България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г. Причината е, че изоставаме с приемането на съответното законодателство, а и не отговаряме на критерия за инфлацията. Това съобщи на брифинг министърът на финансите Росица Велкова. 

Тя отбеляза, че на заседанието на Еврогрупата в началото на седмицата България не е била изслушана за готовността й, макар точката да е била в дневния ред. 

"В контекста на проведените разговори с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис и с Паскал Донаху, председател на Еврогрупата, се взе решение, че България няма да подава в края на февруари конвергентен доклад, защото не сме изпълнили ангажиментите по присъединяването към Валутния механизъм II и имаме несъответствие в критерия за инфлацията", добави Велкова. 

По думите на финансовия министър, е било договорено да подадем конвергентен доклад, когато изпълним ангажиментите и бъдат приети законопроектите, свързани с членството ни в еврозоната, които служебното правителство отново ще внесе в новосформираното Народно събрание, както и да се приемат и необходимите промени в Закона за БНБ за работата на централната банка, когато страна вече ще е присъединена към еврозоната. 

Парламентът на нашата страна така и не успя да приеме окончателно четири ключови законопроекта,  свързани с членството ни в еврозоната. Страната ни не отговаряла и на критерия за инфлация, която е по-висока от изискванията по Маастрихт, стана ясно от думите на финансовия министър. "Трябва да постигнем и критерия за инфлацията, както и да бъде поддържана перспектива в периода 2023 – 2026 г. на ниво планиране на дефицита по консолидираната фискална програма в размер на 3%", уточни тя. 

"При условие, че сега в края на февруари не подаваме конвергентен доклад, срокът за присъединяване към еврозоната – от 1 януари 2024 г. не остава", заяви финансовият министър. 

По думите й, обаче, няма пречка присъединяването да стане от дата, която е различна от 1 януари – би могло да бъде дата, която не е 1 януари 2025 или 2026 г., а първо число на месец от 2024 г.  

Ако през юни – юли България покрие критериите, би могло да подадем веднага доклад, в момента, в който покрием критериите, а не да изчакваме редовния доклад извършван на всички страни в началото на 2024 г., добави Велкова. Според нея това означава, че ако съответстваме на критериите и подадем конвергентен доклад и има подкрепата на държавите членки, бихме могли да бъдем присъединени към еврозоната в срок не по-късно от 1 януари 2025 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?