Започва реставрацията на емблематичната Минерална баня в "Овча купел"
8 млн. лв. ще струва реставрацията на автентичния облик на Минералната баня в столичния квартал "Овча купел", като над 4,4 млн. лв. от тях идват от бюджета на Столичната община с решение от СОС. Банята ще бъде и културен център. Това заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев по време на проверка относно започващата реставрация на Минералната баня в Овча купел, предава Нова телевизия.
"Повече от 40 години емблематичната сграда тъне в разруха. Дълги години Минералната баня е държавна собственост и по инициатива на кмета и на СО в началото на мандата тя е прехвърлена на Общината. Веднага бяха предприети мерки заедно с колегите от историческия музей, от Софийския университет веднага да се кандидатства, за да можем да възстановим този архитектурен шедьовър", заяви Георгиев.
Той се надява след няколко месеца реставрацията да бъде факт. "Това е отношението към недвижимите културни ценности, които Общината има и търсим всички възможни начини те да бъдат запазени. Един пример е Банята в Банкя, при която намерихме правилния начин да бъде стопанисвана от Софийски имоти. Огромен е и интересът към нея – около 5 500 са посещенията месечно – тоест има успешен модел", заяви Георгиев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Двойна игра: Разузнаването на САЩ предупреждава Тръмп за заплаха от пакистанския военен командир
Свят |ББР и Алианц Банк България стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU
Икономика |Банките са в тесен контакт с европейските регулаторни органи за новия AI модел на Anthropic
Технологии |Япония ще изнася военни кораби за първи път след Втората световна война
Свят |БАБХ потвърди случай на антракс във ферма с биволи в силистренско село
България |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.