Бюджетът на София за тази година - 1.89 млрд. лв. с фокус върху 3 стратегически цели
Предлагаме бюджет в размер на 1.89 млрд. лв., в него са заложени 3 стратегически цели - изграждане на стратегическа инфраструктура, строителство на детски градини и по-чист въздух. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова на заседание на Столичния общински съвет по повод приемането на бюджета на Столична община за 2021 г.
140 млн. лв. се насочват за изграждане на транспортна инфраструктура. В списъка с обекти са изграждането на нови булеварди, разширението на бул. „Тодор Каблешков“, бул. „Филип Кутев“, Източната тангента, бул. „Ломско шосе“, ул. „Опълченска“. Ключови основни ремонти и реконструкции са заложени на улици и булеварди от различни райони на града – ул. „Кукуш“, тунела за „Люлин“, тунела на НДК, бул. „Царица Йоанна“ заедно с трамвайния път, ул. „Чепинско шосе“. Най-голямата реконструкция, която ще започне през 2021 г. и вече има сключен договор за изпълнение, е трамвайното трасе на бул. „Цар Борис III“ от Съдебната палата до кв. „Княжево“. Стойността е над 30 млн. лв., средствата за осигурени по ОП „Региони в растеж“.
50 млн. лв. отиват за ремонти в кварталите и пътна безопасност. Фандъкова напомни, че заради кризата през 2020 г. тези средства са били намалени със 7 млн. лв., които сега се връщат в бюджета. 10 млн. лв. от тях ще се предоставят на районните кметове за ремонти на квартални улици, тротоари и изграждане на паркинги. Сред по-големите квартални улици, които ще се ремонтират са „Николай Коперник“ в „Слатина“ и „Народно хоро“ в „Овча купел“.
Тази година ще стартира и изпълнението на първата част от проекта за изграждане на канализация с европейски средства по програма „Околна среда“, в която са включени районите „Витоша“, „Връбница“, „Лозенец“, „Овча купел“, „Сердика“ и „Банкя“. Предвидени са 30,1 млн. лв., като 10 млн. лв. от тях са осигурени от държавата за изграждане на връзката между водопровода на язовир „Искър“ и Рилския водопровод.
За изграждане, разширение и ремонти на детски градини, ясли и училища са предвидени 65,7 млн. лв. 45 са конкретните обекти за нови сгради и разширения на детски градини и ясни, с тях очакванията през тази и следващата година, когато ще завършат, са да бъдат отворени 185 нови групи.
Фандъкова посочи, че 1,6 млн. лв. са заложени за проектиране на 16 нови сгради на детски градини, които да бъдат включени в строителната програма за следващата година.
„Над 6 млн. лв. инвестираме в нови училищни корпуси и основни ремонти в 7 училища. В 2 от тях изграждаме и нови физкултурни салони - 9 Френска езикова гимназия и 100 училище в „Сердика“. Започваме и проектирането на 2 нови училища – в „Студентски“ и в „Манастирски ливади“. Гарантирани са 1,5 млн. лв. за изграждане на модерни училищни тоалетни по програмата „София избира“, каза още Фандъкова.
4,6 млн. лв. ще се инвестират в изграждане на връзка на район „Люлин“ със Западен парк, довършване на Северен парк и възстановяване на нови места и алеи от Борисова градина. С 200 000 лв. ще се ремонтират градските чешми. 11,8 млн. лв. ще се инвестират в рекултивация на стари депа, както и подготовка на завод за преработка на едрогабаритни отпадъци.
Над 10 млн. лв. са отделени за инвестиции в културата. Предвижда се завършване на реставрацията на минералната баня в Банкя и ще започне работа по възстановяване на банята в „Овча купел“. Работи се и по проекта за ремонт на театър „София“. Осигуряват се средства за инвестиционните проекти за обновяване на пл. „Света Неделя“, както и програмата за подпомагане на собственици на сгради-паметници на културата.
Заложени са 8 млн. лв. повече за общинското здравеопазване и 16 млн. лв. повече за социални дейности. „Това са средства, които се осигуряват през увеличено финансиране от държавния бюджет. През тази година предвиждаме 1 млн. лв., с които да изградим първата общинска детска поликлиника в район „Възраждане“, каза още Фандъкова.
4,6 млн. лв. са предвидени за дигитализация, а 1,6 млн. лв. - за разширение на системата за видеонаблюдение и за ранно предупреждение при наводнения.
За подобряване на качеството на въздуха и чистотата Фандъкова посочи, че общият размер на капиталовите инвестиции, които директно се отразяват на качеството на въздуха е 200 млн. лв. "Тази година започва реалното изпълнение на големия проект за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди за отопление, за което са предвидени 12,1 млн. лв.", поясни тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.