Тренд: 83% от българите са притеснени за финансовата стабилност

Тренд: 83% от българите са притеснени за финансовата стабилност

83% от българите са притеснени за финансовата стабилност на страната, само 11% не чувстват притеснение. Това сочи ново проучване на Тренд, проведено по поръчка на в. 24 часа, посветено на нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1003 души на възраст 18+.

Социално-икономическата проблематика се явява централна тема за обществото в началото на 2025 година, регистрира проучването. На въпрос кои трябва да са приоритетите на новото правителство, 44% от интервюираните посочват овладяването на повишаването на цените.

На второ място с 19% е приемането на бюджет, а на трето са мерките срещу корупцията с 16%. За 6% приоритет трябва да е съдебната реформа, а за 4% - приемането ни в еврозоната.

Расте очакването, че икономическото положение в страната ще се влоши в следващата една година – от 26% през декември до 35% през януари. В същия момент оптимистичните очаквания за икономиката падат до 20%.

Съставянето на редовно правителство е повод за оптимизъм, отчита проучването. Оптимизмът превишава песимизма с 6%, като оптимистите за бъдещето на България са 48%, а песимистите – 42%.

Правителството на Росен Желязков стартира със сравнително добра начална подкрепа (32%), като сходни стойности последно са регистрирани в първите месеци на кабинета на Кирил Петков в началото на 2022 г. Съвсем очаквано – все още е висок делът (29%) на хора, които не могат да определят отношението си спрямо новото правителство.

Над 90% от привържениците на ГЕРБ подкрепят кабинета на Желязков. Сред симпатизантите на БСП положителната оценка е малко над 80%, а две трети от привържениците на „Има такъв народ“ също подкрепят новото правителство.

Парламентът продължава да е с висока отрицателна оценка за работата си, въпреки че има леко подобрение в последния месец - негативните нагласи спадат с 8% спрямо декември - до 75%, а позитивните се покачват с 4% - до 15%.

Оценката за работата на президентската институция също бележи лек ръст, като положителният дял достига 41% в сравнение с 36% в края на миналата година.

В електоралната картина не се регистрира структурна промяна от изборите насам.

ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите.

С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и Възраждане (13%).

На четвърта позиция се нарежда ДПС-Ново начало с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%).

Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от октомври 2024 г. се отчита при БСП и ИТН заради участието им в правителството.

Социалистите се ползват с подкрепата на 6.9% от гласуващите, а партията на Трифонов с 5.9%. МЕЧ, за сметка на това, бележки лек ръст до 5.6%.

Величие запазва нива, които са близки до парламентарната бариера (3.8%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ