Гласуват утре следобед втория вот на недоверие към правителството (обзор)

Повече от четири часа продължиха дебатите по втория вот на недоверие към кабинета "Желязков". Той беше внесен на 10 април по инициатива на парламентарната група "Морал, единство, чест" (МЕЧ), подкрепен с подписите на "Възраждане" и на "Величие". Вотът е за корупция в четири или пет секторни политики включително и за "Боташ".
Гласуването на вота на недоверие ще бъде в четвъртък в 14:30 часа, обяви председателят на парламента Наталия Киселова, след края на дебатите.
Парламентарната математика показва, че трите формации в управлението, ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и ИТН разполагат със само 102 гласа. Вносителите на вота от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" имат 54 гласа. При добавяне на 19 депутати от ДПС-ДПС, общо стават 73-ма. Не стигат, дори ако към тях се прибавят 36-те на ПП-ДБ, защото достигат максимум 109. А за да е успешен вота на недоверие, за него трябва да са гласували 121 депутати.
Мотивите за вота
Първи на парламентарната трибуна в днешните дебати излезе лидерът на МЕЧ, за да изложи мотивите към него.
Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси, пране на пари в ключови институции като МВР, министерствата на енергетиката, на регионалното развитие, службите за сигурност, подчинени на Министерския съвет и взаимодействащи с Европейската прокуратура, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, който представи мотивите на вота на недоверие.
По думите му, от момента на избора на настоящия кабинет в медиите непрекъснато се разкрива информация за системни корупционни практики, зависимости, покровителстване на контрабандни канали, възпрепятстване на разследване.
Невъзможността и нежеланието на правителството с министър-председател Росен Желязков и министър на вътрешните работи Даниел Митов да се справят с корупционните практики и злоупотреби във всички аспекти на държавната власт застрашават националната сигурност на България и поставят под съмнение цялата ефективност на провежданите от Министерския съвет политики, заяви Радостин Василев. Той коментира, че се създава усещане, че настоящото правителство не просто е приело корупцията за нещо нормално, но и я толерира.
Кабинетът не предприема действия за внасяне на законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в частта борба с корупцията, въпреки че приемането им е основа за получаване на второто плащане по плана - това също е сред аргументите за вота. Правителство е готово да жертва 653 млн. евро по второто плащане по ПВУ и още няколко милиарди евро в бъдеще, посочи Радостин Василев.
В основанията си за искане на оставката на кабинета, от МЕЧ засегнаха и конкретни случаи, които според тях, са показателни за корупция. "Управляващото мнозинство прие колосални суми в сферата на енергетиката – 625 млн. лв. са предвидени за финансиране на инвестиционен проект за разширяване на газохранилището, инфраструктурата на "Булгартрансгаз“. Гласувани са и над 207 млн. лв. нови заеми и инвестиции на "Булгартрансгаз“ по разширение капацитета на "Чирен“ за втори път. Друг пример за нежелание за справяне на корупционните практики е бездействието по казуса "Боташ“. При неуспех на преговори по тази тема, правителството трябва да наеме международна адвокатска кантора, която да прекрати този договор, сключен при явно неизгодни условия за България, и да отиваме на арбитраж, посочи лидерът на МЕЧ.
Друг фрапиращ пример за продължаваща корупция, според тях, е ПАВЕЦ "Чаира". Правителството отказва да придобие всички дялове от ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3“ и да пусне централата на пазара на електроенергия, като по този начин моментално биха намалели цените на тока у нас. Целта е да се задържат изкуствено високите цени на електроенергията, подчертават вносителите на вота.
В заключение – гласуваните средства в държавния бюджет в сферата на енергетиката са изключително рискови инвестиции, по които няма яснота, добави Радостин Василев.
В мотивите за вота Радостин Василев спомена и Петьо Петров ( Пепи Еврото) и нежеланието на МВР да разследва казуса.
Докато Василев четеше мотивите за исканата оставка на правителството, председателят на парламента Наталия Киселова няколко пъти му напомни, че пресрочва времето, но Василев продължи да чете от парламентарната трибуна, настоявайки пред председателя на парламента да не го прекъсва. След поредното напомняне за времето, в крайна сметка Наталия Киселова изключи микрофона на Василев, което доведе до струпване пред парламентарната трибуна на негови съпартийци. После Киселова прекъсна за 15 минути заседанието. Малко по-късно дебатите продължиха.
Компромати и леки схватки в пленарна зала
"Корупцията е куршум в главата на това правителство. Корупция от ляво, корупция в центъра, корупция в дясно и Делян Пеевски владее парламента. Кръстникът на корупцията се казва Делян Пеевски и знаете ли какво, казва го вашият коалиционен партньор", заяви от парламентарната трибуна председател на парламентарната група на МЕЧ Кирил Веселински.
След това той пусна запис от телефона си от изказване на Станислав Балабанов от ИТН от 6 декември 2024 г., в което той посочва, че Делян Пеевски притежава 51-вия парламент. Веселински попита къде е Тошко Йорданов, къде са ИТН, след което предположи, че се крият, няма ги, или "записват нещо за Тик-ток в стаичката си".
От МЕЧ дадоха на "Има такъв народ" и Слави Трифонов 24 часа преди гласуването на вота на недоверие, за да размислят и да го подкрепят.
Веселински пусна и музикален поздрав - клип на Слави Трифонов, от телефона си на парламентарната трибуна, който обаче беше заглушен от микрофоните поради изтичане на времето. Това не попречи на депутата да остане на трибуната, като продължи да насочва телефона си към микрофоните на трибуната.
Преди музикалния поздрав, който така и не прозвуча, Веселински успя да пусне запис на председателя на парламентарната група на ИТН -Тошко Йорданов, от декември месец 2023 г., в който Йорданов посочва, че Бойко Борисов дори не си бил хвърлил партийната книжка и че "има сглобка между комунисти и мафиоти".
Опозиция, но не съвсем
"Има достатъчно аргументи това правителство да бъде свалено заради редица корупционни скандали, но следващите два месеца са изключително важни за влизането ни в еврозоната. От самото начало беше ясно, че Делян Пеевски е в правителството. Интересно ИТН как ще реагират, защото преди казаха, че ДПС-ДПС е гарант, че "ДПС-Ново начало" не е в управлението", каза на влизане в парламента депутатът Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
В този парламент няма антикорупционно мнозинство, което да изолира влиянието на Пеевски. Днес в залата ще видим дебат, който ще бъде прах в очите на хората, заяви в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Надежда Йорданова. Тревожната новина от вчера е, че в 51-ото Народно събрание не просто няма антикорупционно мнозинство, но има проруско такова, коментира Йорданова заявените от правителството намерения да не бъде довършена сделката за продажба на реакторите от АЕЦ „Белене“ на Украйна.
Опитват се да представят този вот като избор между борбата с корупцията и влизането на България в еврозоната. Всъщност, едно от най-мощните средства за борба с корупцията е да вкараме в България всички европейски контролни механизми, посочи съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков.
До датата на еврозоната парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България" ще продължаваме да не подкрепяме вотове на недоверие, но когато датата бъде ясно обявена, ще инициираме свой вот, в който ще използваме и много от аргументите, казани днес, заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
В бюджета за тази година се гласуваха 100 млн. лв за частните болници, да не обявяват те обществени поръчки за лекарства, едновременно с това няма средства за увеличение на заплатите за младите лекари и сестри, което показва лобизъм в полза на частните лечебни заведения. Друг голям въпрос е случаят с "Чирен". Имаме европейски средства, европрокурор, който е заплашен, има свидетели, но някак си МВР нищо не разбира от това. Така че голямата въпросителна е какво се прави. Това, което видяхме с бюджета – 7 млрд.лв. над дефицита, които потенциално ще отидат в Българската банка за развитие, в държавни дружества по стария модел, добави Кирил Петков. Към корупционните практики той добави и стойността на участъка Русе - Бяла - 50 млн. лв на километър, което, по думите му, не е сериозно.
Ние сме съгласни, че това правителство показа огромни липси в своя поглед и борба с корупцията и това правителство не е добре да продължава по този начин, коментира още Кирил Петков. От друга страна сме заявили ясно, че имаме два приоритета – да се борим с корупцията и да сме в сърцето на Европа, подчерта той. Като припомни, че след два месеца България очаква да получи датата за влизане в еврозоната. Ще изчакаме тези два месеца, когато ще инициираме нашия вот на недоверие, повтори Петков.
Коментарите на Борисов
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не присъства в началото на дебата по вота заради среща в Дортмунд с изпълнителния директор на най-големия отбранителен концерн в Европа "Райнметал", но малко след 13 часа на обяд се появи в парламентарната зала. Борисов благодари на ПП-ДБ, че няма да участват в гласуването на вота. "Това е голяма помощ и аз им благодаря", каза той.
Попитан дали е пасив за ГЕРБ, ако правителството се подкрепя от Пеевски, санкциониран за корупция, Борисов заяви, че Делян Пеевски не е санкциониран за корупция и "ще дойде време и за него, и за Горанов ще излезе истината, както вчера излезе за Унгария". Борисов добави, че ако нещо е направено по доноси, то трябва да отпадне, като заяви, че за Владислав Горанов може да гарантира.
Също така каза, че предстои да излязат проверките на данните, свързани със санкционираните за корупция по закона "Магнитски" от САЩ българи, защото "аз знам, че по линия на службите там няма такова нещо".
Когато бяхме в "сглобката", те си говориха пред нас как са го направили, дойдоха и предложиха на Пеевски да свалят за жена му, децата му и майка му санкциите, каза още Бойко Борисов.
"За" и "против"
Никакъв проблем няма със стабилността на този кабинет, "ДПС - Ново начало" ще го подкрепи, защото е време да се работи за хората. Единственото, което искам е премиерът и министрите да се захващат да решават темите на хората. Колкото и да им се иска на олигарсите и на други политически лица, този кабинет няма да падне, ако си вършат работата ще имат подкрепата ни, каза пред медиите в кулоарите на парламента лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски. По повод решението на "Демокрация, права и свободи" – ДПС да напусне мнозинството, Делян Пеевски коментира с думите: "един файтон хора без значение".
ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, заяви Хюсни Адем от ДПС-ДПС от парламентарната трибуна. Той посочи, че според ДПС-ДПС правителството на Росен Желязков не е оправдало очакванията за борба с корупцията и декларацията за санитарния кордон, насочен срещу Делян Пеевски.
"Точно три месеца след съставянето на това правителство твърде и категорично заявяваме, че ще подкрепим вота на недоверие. Днес проблемът на проблемите в нашата държава се явява повсеместната корупция, започваща от най-високите нива на властта, стигаща до обикновената канцелария в дадена държавна институция. Под корупция имаме предвид не само кражба на държавен ресурс, а и търговия с влияние. Натиск от определени институции към граждани на избирателен принцип. Примерите са много: Газохранилището в "Чирен", водноелектрическа централа "Чаира", контрабандата с цигари и дргуи, които са описани в мотивитена вота на недоверие", каза Хюсни Адем.
Този вот ще очертае една нова политическа реалност в нашата страна, каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента. По думите му, ДПС на Доган няма как да служат вече за прикритие на БСП и ИТН, както и че те освен "патерици" на ГЕРБ, са и "патерици" на Пеевски.
ПП-ДБ затвърждава подкрепата си за правителството, което без гласовете на Пеевски има точно 102 гласа, коментира още Костадинов. "Големите борци с корупцията ПП-ДБ обясняваха, че ще внесат вот на недоверие за корупцията, но след два месеца, през тези два месеца те ще оставят корупцията спокойно да си работи в България, а след това ще започнат да се борят с нея", добави той.
Относно ГЕРБ Костадин Костадинов каза, че "Борисов е младши партньор на Пеевски", както и че Пеевски му дава знаци, че той е "старши партньорът в управлението на държавата". Костадинов добави, че ако това правителство продължи да управлява, проблемите в страната ще се задълбочат.
Според Петър Петров от "Възраждане" правителството няма да води никаква борба с корупцията по високите етажи на изпълнителната власт. "За цялото общество е ясно, че правителството е на ГЕРБ и "ДПС-Ново начало", подкрепяно от поредните им патерици БСП и ИТН. По отношение на превенцията нищо не се прави от правителството срещу корупцията и усвояването на държавни и европейски средства и най-вече при усвояването на обществени поръчки", добави Петров.
Партия "Величие" подкрепи този вот, който смятаме, че е много навременен. Това, което с еслучва в момента в България е нулево, ама наистина нулево спазване на законите, каза лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. "Това, което се случва в момента в България, е нулево, ама наистина нулево спазване на законите. И органите, които трябва да контролират определените действия, също не работят по никакъв начин. Защото отново не знаят кой е мой човек, кой е твой", добави той.
Припомняме, че първият вот на недоверие към кабинета "Желязков" за несправяне в сектор "външна политика", завърши без успех. Той беше внесен от "Възраждане" и се проведе в началото на месеца. Подкрепиха го 54 депутати, а 150 народни представители гласуваха "против".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.