Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ДКЕВР подаде жалби до Брюксел за ВЕИ и американските централи
ДКЕВР е изпратила две жалби до Европейската комисия за предоставяне на неправомерна държавна помощ на ТЕЦ-ове – и централи за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) .Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев.
„По първата жалба за т.нар. американски централи считаме, че направените изводи от анализите ни, както и прегледа на споразуменията на НЕК с „Контурглобул”, Марица Изток 1 и AES Марица Изток 1, се оказва че НЕК е задължен да изкупува цялото количество електрическа енергия, произведено от ВЕЦ централи”, обясни Боев.
Той добави, че според ДКЕВР този принцип не съответства на третия енергиен пакет и на целите му.
„Клаузите в тези споразумения не съответстват на стандартните договори за изкупуване на електрическа енергия, сключване на европейските пазари. Това поставя в благоприятно и изгодно икономическо положение тези две централи спрямо другите производители на електрическа енергия”, заяви председателят на ДКЕВР и подчерта, че по този начин принципът се запазва и при нови участници на пазара.
Боев уточни, че споразуменията, които са сключени през 2001 г. между НЕК и двете американски централи, според комисията представляват държавна помощ, тъй като отговаряли на всички критерии, предоставени в Договора за функциониране на Европейския съюз, а именно-участие на държавни ресурси, наличие на икономическо предимство, нарушаване на конкуренцията и ефект върху търговията.
„Това е една заплаха за задължението на България да организира пълна либерализация на енергийния пазар, породена точно от това, че имаме сключени дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия”, посочи Боев..
„За нас споразуменията между НЕК и тези 2 американски централи представляват една държавна помощ по смисъла на договора за функциониране на ЕС и я прави несъвместима с европейския пазар”, заяви Боев.
Той уточни, че именно това се посочва и в жалбата на ДКЕВР до ЕК, като регулаторът е помолил спирането на тези 2 договора временно до установяването на всички факти и обстоятелства, касаещи нерегламентирана държавна помощ, съответно изключването от регулирания пазар.
В края на май ДКЕВР инструктира НЕК да предоговори дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия с "Ей И Ес - 3С Марица-изток 1" с 30% и "Контур глобал Марица-изток 3" с 20%. Освен това ДКЕВР иска общо три от блоковете на двете централи да излязат на свободния пазар.
Относно жалбата за ВЕИ производители, по думите на Боев, инсталираната мощност на ВЕИ-тата многократно надвишава и превишава целите на България включително до 2020 на ЕК, предаде „Фокус”.„Регламентираната в Закона за енергията от възобновяеми източници схема за тези цени представлява едно прекомерно подпомагане на производителите на електрическа енергия от възобновяеми източници”, каза още Боев.
„В жалбата е описано че определянето на преференциални цени веднъж годишно не отразява трайната тенденция за бързо поевтиняване на инвестиционните разходи за изграждане на обекти за производство на електрическа енергия от ВЕИ, които са основен ценообразуващ елемент във формирането на преференциалната им цена, което води до завишаване на преференциалната им цена”, допълни Боев като според него това е и основен фактор за огромният инвеститорски интерес в България и чужбина, и на бума на фотоволтаични централи през 2011.
ДКЕВР планира да намали с около 20% цените на електроенергията, изкупувана от ветроенергийни централи и с между 50 до около 60 на сто цените на енергията от фотоволтачни централи.
В жалбите, изпратени през миналата седмица, ДКЕВР настоява ЕК да преустанови държавни помощи за ТЕЦ-овете и ВЕИ-тата, след което да се произнесе окончателно по сезирания проблем.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.