Цените на петрола се повишиха на фона на очакванията за ръст на търсенето в Китай

Цените на петрола се повишиха на фона на очакванията за ръст на търсенето в Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като надеждите за възстановяване на търсенето, водени от разхлабването на антиковид мерките в Китай и решението на Съединените щати да изкупят обратно петрол за своите държавни резерви, надделяха над страховете от глобалната рецесия.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,38 долара, или 0,48%, до 79,42 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,39 долара, или 0,52%, до 74,68 долара за барел.

Двата бенчмарка поевтиняха с повече от 2 долара за барел в петък, следвайки коментарите на Федералният резерв на САЩ и европейската централна банка за продължаващо увеличение на лихвените проценти, което породи опасения от рецесия.

Китай, който е най-големият вносител на суров петрол в света, преживява първата от три очаквани вълни от COVID-19, след като Пекин облекчи ограниченията за мобилност.

„Въпреки нарастването на случаите на коронавирус, оптимизмът за повторно отваряне и политиката за приспособяване подобряват перспективите за търсенето на петрол“, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

Внезапното прекратяване на политиката на Китай за нулев COVID вдъхва нов живот в неговия авиационен сектор, като средното търсене на реактивно гориво е скочило със 75%, или близо 170 000 барела на ден, за две седмици, сочат данни на компанията за сателитни данни Kayrros.

В петък Caixin съобщи, че Китай планира да увеличи полетите с цел да възстанови средния дневен обем на пътническите полети в страната до 70% от нивата от 2019 г. до 6 януари.

„Пазарът ще се съсредоточи върху напредъка на възобновяването на търсенето в Китай...общата перспектива е положителна, но пътят на възстановяване може да бъде бавен и неравен предвид тежката ситуация с COVID в близко бъдеще“, посочиха анализатори от Haitong Futures.

Китай също така обеща да се съсредоточи върху стабилизирането на своята икономика от 17 трилиона долара през 2023 г. и да засили корекциите на политиката, за да гарантира постигането на ключовите цели, казаха неговите висши лидери и политици на двудневна среща при закрити врата за очертаване на курса на икономиката през следващата година.

„Основните инструменти за растеж ще бъдат фискалните стимули и стабилните парични политики. Очакваме да има фискален дефицит от около 8% от БВП през следващата година“, каза Ирис Панг, главен икономист за Китай в ING Bank.

Съобщение на Министерството на енергетиката на САЩ в петък, че ще започне обратно изкупуване на суров петрол за Стратегическия петролен резерв за доставка през февруари следващата година, също подкрепи перспективите за по-високи цени.

Това ще бъде първата покупка на Съединените щати след тазгодишното рекордно освобождаване от запасите от 180 милиона барела.

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%