Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня след поредното увеличение на лихвите на Фед
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, след като доларът поскъпна и възможността за по-нататъшни повишения на лихвените проценти от глобалните централни банки засили опасенията за търсенето, пише Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,55 долара, или 0,67%, до 82,15 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,65 долара, или 0,84%, до 76,73 долара за барел.
И двата сорта поевтинях ас поскъпването на долара. По-силният долар отслабва търсенето на петрол, тъй като прави стоката по-скъпа за притежателите на други валути.
На пазара се отрази и решението на Федералния резерв на САЩ да повиши основния си лихвен процент с 50 базисни пункта до диапазона от 4,25 процента до 4,5 процента. Това е най-високото равнище на лихвения процент за последните 15 години.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл каза в сряда, че централната банка на САЩ ще повиши допълнително лихвените проценти през следващата година, дори и икономиката да продължи да се плъзга към рецесия.
„Цената на петрола е под натиск днес, тъй като насоките на Фед за неговата парична политика отново предизвикаха подновени опасения относно икономическия растеж, подкрепяйки щатския долар и изпращайки цените на суровините надолу“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
Китайските икономически данни за ноември са „много по-ниски от очакваното, което допълнително помрачава перспективите за търсенето“, добави Тенг.
Втората по големина икономика в света загуби още инерция, след като фабричното прозиводство се забави, а продажбите на дребно продължиха да намаляват.
На цените на петрола се отрази и съобщението от канадската компания TC Energy Corp , която заяви, че възобновява дейността си в участък от своя тръбопровод Keystone, седмица след като изтичането на повече от 14 000 барела петрол в селските райони на Канзас предизвика спирането на преноса на петрол за САЩ.
Спадовете на цените бяха ограничени от прогнозите на Международната агенция по енергетика, според които китайското търсене на петрол ще се възстанови през следващата година след свиване тази година от 400 хил. барела на ден.
Междувременно Администрацията за енергийна информация (EIA) съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с повече от 10 милиона барела миналата седмица - най-голям ръст от март 2021 г.
Запасите от бензин в САЩ са нараснали с 4,5 милиона барела през седмицата до 223,6 милиона барела, докато запасите от дестилат са се увеличили с 1,4 милиона барела до 120,2 милиона барела.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.