Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха, след като Тръмп заяви, че губи търпение към Иран
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да бъде много по-търпелив с Иран, предаде Ройтерс. В същото време опасенията относно атаките и конфискациите на кораби продължават, въпреки че Техеран заяви, че около 30 кораба са преминали през Ормузкия проток.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 2,17 долара, или 2,05%, до 107,9 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 2,49 долара, или 2,46%, до103,7 долара за барел.
За седмицата Брентът е поскъпнал с близо 6%, докато цената на WTI е скочила с над 7%, поради несигурността относно крехкото прекратяване на огъня в Близкия изток.
„Няма да бъда много по-търпелив“, каза Тръмп в интервю, излъчено в четвъртък вечерта по Fox News. „Те трябва да сключат сделка.“
В интервю за Bloomberg, търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър заяви в петък сутринта, че Китай е много прагматичен по отношение на участието си в Иран и че е важно за Китай Ормузкият проток да бъде отворен.
Тръмп и китайският президент Си Дзинпин ще се срещнат и днес преди края на посещението на американския президент в Пекин, което е изпълнено с помпозност и бизнес сделки.
Самият Тръмп заяви, че Китай иска да купува петрол от Съединените щати.
„Тъй като срещата на върха в Пекин не доведе до никакъв пробив по отношение на Иран, фокусът на пазара отново е върху безизходицата и блокирания проток, с малък риск от подновяване на военната ескалация“, каза Вандана Хари, основател на компанията за анализ на петролния пазар Vanda Insights.
Що се отнася до инциденти около Ормузкия проток, в четвъртък беше съобщено за кораб, заловен от ирански персонал край Обединените арабски емирства и насочен към ирански води. Индийски товарен кораб, превозващ добитък от Африка за ОАЕ, беше потопен в сряда във води край бреговете на Оман.
Белият дом заяви, че Тръмп и Си са се споразумели за необходимостта от запазване на коридора отворен.
Иранската революционна гвардия съобщи, че 30 кораба са преминали Ормузкия проток от сряда вечерта, което все още е далеч под 140-те, които са били типични за един ден преди войната. Този брой обаче е значително увеличение, ако това бъде потвърдено.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 17 май. Ден на българския спорт
На днешната дата |Джон Траволта изненадващо получи почетната награда „Златна палма“ за цялостно творчество
Любопитно |Ирак е изнесъл едва 10 млн. барела петрол през Ормузкия проток през април
Енергетика |МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |Акули нападнаха туристи в египетски курорт
Свят | Advertorial |Чувашия да се преименува на Волжка България, предложиха местни историци
Свят | Advertorial |Бяла лястовица радва жителите на Стрелча (видео)
Общество | Advertorial |15 прекрасни поетични откъса от Пейо Яворов
Маркетинг |СтройРент стана официален представител на Doosan за България
Бизнес |Как ще се плаща за работа на 27 декември
Общество |Има и такива медицински сестри! (видео)
ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.