Петролът поевтиня на фона на опасения за търсенето в САЩ и Китай

Петролът поевтиня на фона на опасения за търсенето в САЩ и Китай

Петролът поевтиня на фона на опасения за търсенето в САЩ и Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, тъй като опасенията относно търсенето на гориво в най-големите потребители в света – САЩ и Китай, засенчиха възходящите нагласи относно затягане на доставките от съкращенията на добива на ОПЕК+ и възобновяването на покупките на САЩ с цел попълване на стратегическия резерв, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,32 долара, или 0,43%, до 73,85 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,27 долара, или 0,39%, до 79,77 долара за барел.

Миналата седмица и двата бенчмарка паднаха регистрираха четвърти пореден седмичен спад - най-дългата поредица от седмични понижения от септември 2022 г. насам, поради опасения, че Съединените щати могат да влязат в рецесия поради „значителен риск“ от исторически дефолт по дълга през първите две седмици на юни.

Инвеститорите потърсиха сигурни убежища като щатския долар, укрепвайки валутата и правейки деноминираните в зелени пари стоки по-скъпи за притежателите на други валути.

„Цените на петрола все още са под натиск от слабите перспективи за търсене, тъй като напредъкът в икономическото отваряне на Китай изглежда нестабилен“, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг, като добави, че фалита на няколко банки в САЩ също е причинил сътресения на пазара.

Инвеститорите ще проучат множеството икономически данни на Китай за промишленото производство, инвестициите в дълготрайни активи и продажбите на дребно, през следващата седмица, търсейки признаци на подобряване на търсенето на петрол, каза тя.

„С неравномерното повторно отваряне в Китай и опасенията, че САЩ са изправени пред забавяне на растежа в момент, когато датата X за тавана на дълга бързо наближава, пазарните настроения към суровия петрол в най-добрия случай ще останат хладни“, каза анализаторът на IG Тони Сикамор.

Все пак глобалните доставки на суров петрол може да се стегнат през второто полугодие, тъй като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и водените от Русия нейни съюзници, известни заедно като ОПЕК+, правят допълнителни съкращения на добива, които намаляват наличността на суров петрол.

Групата обяви през април, че някои членове ще намалят добива допълнително с около 1,16 милиона барела на ден, с което общият обем на съкращенията ще достигне 3,66 милиона барела на ден, сочат изчисления на Ройтерс.

Въпреки това Ирак не очаква ОПЕК+ да направи допълнителни съкращения на добива на петрол на следващата си среща през юни, каза министърът на петрола Хаян Абдел-Гани.

САЩ биха могли да започнат обратно изкупуване на петрол за Стратегическия петролен резерв (SPR), след като приключат определена от Конгреса продажба през юни, каза министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм пред законодателите в четвъртък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ