Вносът на руски петрол в Индия е скочил десетократно

Вносът на руски петрол в Индия е скочил десетократно

Индийският внос на руски петрол се е увеличил десетократно миналата година, съобщи BBC , като цитира индийския държавен кредитор Bank of Baroda.

Данните сочат, че третата по големина икономика в Азия е спестила около 5 млрд. долара от увеличените покупки на суров петрол от Москва.Това става, след като западните страни намаляват вноса си на енергийни суровини от Русия заради нахлуването ѝ в Украйна.

Русия продава енергия с отстъпка на страни като Китай и Индия, която е третият по големина вносител на петрол в света.

През 2021 г. руският петрол представляваше само 2% от годишния внос на суров петрол в Индия. Тази цифра сега възлиза на почти 20%, каза Bank of Baroda.

Покупките на петрол от Русия през последната финансова година са спестили на Индия около 89 долара на тон суров петрол, показват данните.

Въпреки натиска от страна на САЩ и Европа, Индия отказа да се придържа към западните санкции върху руския внос. Ню Делхи също не осъди изрично нахлуването на Русия в Украйна.

Индия защити своите покупки на петрол, заявявайки, че като страна, зависима от вноса на енергия и с милиони, живеещи в бедност, тя не е в състояние да плаща по-високи цени.

От началото на войната в Украйна Европа е внесла шест пъти повече енергия от Русия, отколкото Индия, каза министърът на външните работи на страната Субраманям Джайшанкар в телевизионно интервю миналата година.

"Европа успя да намали своя внос, като го направи по удобен начин", каза той и добави: "Ако е въпрос на принцип, защо Европа не го намали от първия ден?"

Тъй като не се вижда край на конфликта, някои анализатори очакват Русия да продължи да предлага евтин петрол на най-големите вносители на енергия в Азия.

"Очакваме руският прием на суров петрол да остане ограничен до тези две страни (Индия и Китай), с оглед на значителните отстъпки“, коментира Вандана Хари от фирмата за енергиен анализ "Ванда инсайт" пред BBC.

Индийските петролни рафинерии ще продължат да максимизират маржовете на печалбата си толкова дълго, колкото могат, но ще се "върнат към обичайната си петролна диета", ако санкциите бъдат отменени, добави тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ