Задължават работодателите писмено да уведомяват служители си колко дни отпуск имат
Нова наредба за работното време, почивките и отпуските предизвика недоволство сред бизнеса. Текст в нея предвижда до 31 януари всяка година работодателите да уведомяват писмено служителите си колко полагаеми дни отпуск имат и бе одобрена днес от Националния съвет по тристранно сътрудничество.
По време на обсъждането на наредбата в Тристранката стана ясно обаче, че бизнесът не е съгласен с това изискване, както и с настояването от страна на синдикатите работодателите да уведомяват писмено персонала и когато удължават работното време на предприятията. Сред посочените от представителите на работодателските организации аргументи против е, че ще се изразходва много хартия за писмените известия.
Лидерът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов и социалният министър Ивайло Калфин обаче опонираха, че такива уведомления могат да се пускат и онлайн
След като все пак отпада досегашното изискване за съставяне на предварителен график на отпуските и се запазва двугодишната давност на почивните дни, редно е работодателят да уведомява служителите си колко дни могат да си вземат, за да не бъдат загубени, коментира социалният министър Ивайло Калфин.
Той уточни, че всеки работодател е длъжен да предоставя такава справка, когато работникът я поиска.
Основните принципи за използване на отпуските остават непроменени в наредбата, която предстои да влезе за одобрение в Министерски съвет. Отпускът се използва по искане на служителя с писмено разрешение от работодателя в рамките на календарната година, за която се отнася, поясни още Калфин
Ако работникът иска да излезе в отпуск и подаде писмена молба, единствената възможност за работодателя да откаже е да издаде заповед за отлагане поради важни производствени причини.
Вече няма да има ограничение на броя на дните платен годишен отпуск, които служителят може да отложи за следващата календарна година, както беше строго определено досега да са до 10 работни дни. Ако работникът не използва отпуска си в рамките на годината, работодателят има право да му го предостави и без негово съгласие, като определи и дните, в които да се използва.
В сила остава двегодишната давност за погасяване на отпуските. След изтичането на този срок, неизползваните отпуски горят.
Отпада задължението работодателите да изготвят поименен график за използване на платения годишен отпуск до 31 декември на съответната година, припомни отново като ключов момент в наредбата вицепремиерът Калфин.
Добавя се правото отпускът за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст да може да се използва, независимо от броя на децата.
Прави се и промяна в социалното подпомагане във връзка с еднодневните трудови договори, така че в рамките на 90 дни работа по такъв тип договор да не се губят социалните плащания, обяви още министърът.
Той призна, че има принципен спор по въпроса, тъй като това действително е доход, но за да са спокойни хората, че за краткосрочната си работа няма да загубят помощи, това няма да се отчита като доход по Закона за социалните помощи.
От КНСБ са твърдо против да се получават доходи и помощи едновременно, но наредбата ще бъде внесена в Министерски съвет, отбеляза Калфин.
Работодателите пък се заканиха, че ако мине изискването всеки работник писмено да бъде уведомяван за оставащите му дни платена почивка, ще сезират Административния съд. Искаме работодателите да се фокусират върху креативните дейности, а не върху администрацията, обяви бизнесът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.