Денков: Целта на България е влизане в еврозоната на 1 януари 2025 година

Денков: Целта на България е влизане в еврозоната на 1 януари 2025 година

Денков: Целта на България е влизане в еврозоната на 1 януари 2025 година

Целта на България е приемане на еврото на 1 януари 2025 година. Това заяви пред журналисти премиерът Николай Денков заедно с вицепремиера Мария Габриел.

„Работим за тази цел, защото ако ние не действаме активно, с високо темпо, ще бъдем в ситуация от последните години, в която то самичко няма да се случи. Някой трябва да го свърши. Ако бъде отложено с 6 месеца, защото не сме покрили инфлацията, това е нормален процес, няма нищо фатално. Ние вървим по програмата, която ще ни доведе до крайния резултат - еврото да бъде основната валута, с която си плащаме в България”, каза Денков.

Той добави, че еврото не е нещо, което ще промени радикално живота на българите, особено когато имаме фиксиран курс лев към евро, който никой не поставя под въпрос.

„Оттук нататък трябва да се изпълни последния от Маастрихтските критерии – инфлацията, и аз съм оптимист, че това със сигурност може да стане до края на годината. Въпросът е кога точно ще се случи“, каза още Денков.

Мария Габриел потвърди, че влизането в еврозоната остава висок приоритет за страната.

По нейните думи е важно комуникационната стратегия да достигне до всеки един гражданин за ползите от присъединяването към Еврозоната, защото те са свързани с икономиката, с бизнеса, с начина, по който България се позиционира, когато е част от процеса на вземането на решения и която може да отстоява своята позиция.

Тя коментира и предстоящите евроизбори, като каза, че са важни, защото очертават посоката, в която ще се движи през следващите години ЕС и България като част от него.

„Сега е моментът, в който ние трябва много ясно да покажем, че сме си научили уроци от миналото. Ще си говорим за независимост на Европа, за геостратегическия избор, за вериги на доставки, за работни места. Ще зависи от нас да направим така, че темата за миграцията да не бъде политизирана популистки или инструментализирана с други цели, а да бъде в центъра на дебат, в който аргументите бъдат отсявани и отчетени предизвикателствата в Европа, които можем да преодолеем“, коментира Габриел.

По отношение на ротацията отново не се чуха конкретни имена на министри, които ще бъдат сменени.

„Първите стъпки към ротацията са заложени още когато направихме споразумението как и кога ще се случи тази ротация. Второ - направихме лидерска среща, на която принципите бяха обсъдени. Това, което не сме започнали е да обсъждаме конкретни имена, защото в момента правим анализ на работата на министрите по изпълнението на програмата. Но мога да ви уверя, че процесът върви спокойно, конструктивно и аз съм оптимист в това отношение", заяви Денков.

„За мен е важно да бъде завършен анализът, да имаме много голяма яснота за свършената работа от всеки един от министрите. Въз основа на това и разговора с академик Денков да поставим следващия етап на дневен ред. Важно е да имаме яснота къде сме се справили със заложените срокове в управленската програма, къде има риск от забавяне и какви са мерките той да бъде преодолян”, допълни вицепремиерът Мария Габриел. 

По отношение на новите конституционни съди, избрани от парламента, Денков каза, че са спазени процедурите и поздрави избраните.

„Ако е имало оценки на тяхната дейност, това е се случило по време на обсъжданията, с които се обсъждат кандидатурите и се задават въпроси. Нашата работа в момента е да кажем: това са следващите конституционни съдии, които трябва да си свършат работата. Не е наша работа в момента да правим такива оценки“, коментира премиерът.

Той също така подчерта, че през следващите месеци ръководните постове в държавните регулатори трябва системно да бъдат попълнени.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ