Докладът за "Боташ" отива в прокуратурата и ДАНС

Докладът за Боташ отива в прокуратурата и ДАНС

Работата на комисията по договора с „Боташ" приключи и нещата изглеждат доста притеснително, съобщи депутатът от "Продължаваме Промяната- Демократична България"  Радослав Рибарски, член на временната комисия в парламента за споразумението между "Булгаргаз" и турската фирма "Боташ"

Оказва се, че всеки ден българската енергетика и „Булгаргаз" трябва да заплаща капацитет, който се равнява на 500 000 долара. Този капацитет обаче не се използва в пълния си обем, заяви той.

Например, пълният капацитет за миналата година е бил 14 кораба, възможни за доставяне. От тях обаче са използвани 1 и половина. Пълният капацитет не се ползва, но за него всеки ден се плащат такси за пълен обем, договорени от служебното правителство и министъра на енергетиката Росен Христов, обясни Рибарски. А те са в размер на близо половин милион долара на ден, посочи още той.

Комисията заседава 3 месеца и това е обобщено в доклад, който другата седмица трябва да се гледа в пленарна зала. "Предложението, което сме записали и в решението е цялата документация и докладът да отидат прокуратурата, ДАНС", каза Рибарски.

По време на обсъждането, в залата ще бъде призован и сегашният министър на енергетиката Владимир Малинов като пряк участник в това договаряне, защото това е тристранно споразумение между „Булгаргаз", „Боташ" и „Булгартрансгаз".  Трите фирми се договарят България да доставя в турски води природен газ, който след това да се купува обратно на българската граница. Не става въпрос за нормалната междусистемна свързаност, която ни дава по-голяма гъвкавост в доставките. Независимо колко кораба доставим, трябва да платим този капацитет, обясни Рибарски.

Според него притеснителен факт е и, че договорените количества на ден излизат около 1,8 млрд. куб. метра. „От тях ние физически, ако решим да използваме целия капацитет , можем да доставим само около 1,3 млрд. куб. метра. Тази разлика от 500 млн. куб метра чисто физически не може да бъде изпълнена. А държавата е задължена за 13 години по този договор да плаща огромни такси за капацитет, като същевременно „Боташ" използва българската газопреносна мрежа. Ефектът от това е загуба на пазарен дял за „Булгаргаз", който за миналата година губи 27 % пазарен дял“, обясни още Рибарски.

Призоваваме този договор да се предоговори, защото е неизгоден за България и страната ни губи всеки ден от него, каза още Рибарски. По време на изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов ще бъде питан и какви са възможностите за предоговаряне.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%