Наравно сме с Намибия по свобода на медиите

Наравно сме с Намибия по свобода на медиите

България се нареди на 77. място от общо 196 държави по отношение на свободата на медиите. Това сочи актуалната класация „Свобода на пресата 2011“ на неправителствената организация „Фрийдъм хаус”. Страната ни дели една позиция с Намибия, Източен Тимор и Индия. Преди нас се нареждат страни като Сърбия, Тонга и Бенин, които също са в категорията „частично свободни”.

Медиите в 65 държави по света не се влияят от интересите на частни или държавни лица и организации, показва докладът. Най-независими са средствата за масова информация  във Финландия. След тях са медиите в Норвегия, Швеция, Белгия, Исландия и Люксембург. На последните места са Туркменистан и Северна Корея.

„Свобода на пресата 2011“ идентифицира най-големите заплахи към независимите медии в 196 държави и райони. Инициативата стартира на 2 май и е част от честването на Световния ден за свободата на словото на ЮНЕСКО във Вашингтон.

Докладът на "Фрийдъм хаус" от 2011 г. показва, че глобалната свобода на медиите е достигнала нова най-ниска точка. Така е възникнала среда, в която само един от всеки шест човека на планетата живее в държава, където медиите се изразяват свободно. Той отчита влошаване на свободата на медиите през 2010 г. в Централна и Източна Европа, както и в Америка. Подобрение през миналата година се наблюдава в някои райони на Африка.

За повече подробности можете да видите целия доклад тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август