САЩ одобриха генно модифицирана сьомга

ЕС

Американски регулатори дадоха зелена светлина на генно модифицирана сьомга, предава британската телевизия BBC.

Така рибата се превръща в първото генно модифицирано животно, одобрено за човешка консумация.

От Агенцията по храните и лекарствата (FDA) обосноваха решението си, казвайки, че „храна от рибата е годна за ядене”.

Биотехнологичната компания зад ГМ сьомгата, AquaBounty, подаде документи преди близо 20 години.

Критици казват, че потребителите не искат да консумират генно модифицирана морска храна, и предупреждават, че сьомгата може да застраши други риби, ако попадне в природата.

Д-р Бернадет Дънам от Центъра по ветеринарна медицина към FDA казва: „Задълбочено анализирахме и оценихме данните и информацията, предадени от AquaBounty относно AquAdvantage Salmon и преценихме, че те отговарят на изискванията”.

Регулаторът отсъди, че сьомгата може да бъде развъждана само в два контейнера на сушата – в Канада и в Панама. Отглеждането й в САЩ е забранено.

Мерките за безопасност включват развъждане на стерилни риби с цел превенция на чифтосването с други „в малко вероятния случай на бягство”.

ГМ сьомгата представлява атлантическа сьомга, инжектирана с ген от кралска сьомга, за да расте по-бързо. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“