Бербок: Международният ред е не само изложен на натиск, а е подложен на атака

ЕС

Международният ред е не само изложен на натиск, а е подложен на атака, заяви председателката на Общото събрание на ООН Аналена Бербок в реч в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург, цитирана от БТА.

Бербок каза, че в съвременния свят конфликти се водят не за самозащита, а като предизвикателство по отношение на световния порядък. В решаващ момент някои сили се изтеглят от международни организации, а принципи, смятани за неизменни, се поставят под въпрос, изтъкна тя.

Германката заяви, че за правилното си функциониране ООН има нужда от целия свят, включително от Европа. Заедно с Европа ООН е призвана да брани истината в свят, в който фалшивите новини и дезинформацията са навсякъде. Подчерта, че единството е ключово в международното сътрудничество и даде за пример приемането на първия пакет от санкции на ЕС срещу Русия заради нахлуването на руските сили в Украйна през февруари 2022 година.

Каза, че демонстрираното тогава от ЕС единство е било в името на съхраняването на световния ред и на мира в света. В края на речта си Бербок подчерта, че спазването на човешките права е ключово за живот в мир и благополучие.

Речта ѝ бе предшествана от изказване на председателката на Европейския парламент Роберта Мецола. Тя каза няколко думи за ролята на ООН в света. Подчерта, че ООН е постигнала големи резултати, за които се говори малко.

Сътрудничеството в условията на мултилатерализъм гарантира сигурността ни и благополучието ни. Европейският парламент е изграден на принципа на сътрудничеството и по тази причина ООН винаги ще има партньор в лицето на ЕП, каза още Роберта Мецола.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
Австралия потвърди първата масова смъртност сред морски птици заради птичия грип H5N1
Намериха тялото на легендания алпинист Нирмал Пурджа
Руснаците масово теглят парите си от банките
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"