Китайска дипломатическа офанзива в САЩ преди срещата между Си Дзинпин и Джо Байдън в Сан Франциско

Китайска дипломатическа офанзива в САЩ преди срещата между Си Дзинпин и Джо Байдън в Сан Франциско

Поредицата от контакти между китайски и американски представители на различни нива през последно време са признак, че двете страни се опитват да стабилизират отношенията си и те създадоха основа за предстоящата в сряда в Сан Франциско среща между Си Дзинпин и Джо Байдън. Това поясни в официална позиция Радио Китай. Това ще е втора такава среща след като двамата лидери разговаряха по време на форума на Г-20 в Бали през ноември 2022 г.

Двамата ще обменят мнения по стратегически, общи и свързани с двустранните отношения въпроси, както и с горещите международни проблеми. Отношенията между Китай и САЩ в последно време са обтегнати, което започна със сваления над САЩ китайски балон – Китай заяви, че уредът е метеорологичен, а амерканската страна твърдеше, че е шпионски.

През юни тази година държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън посети Китай, демонстрирайки желание за подобряване на отношенията. За първи път официални представители на американското правителство участваха в току-що приключило 6-о Международно изложение за внос в Шанхай, а броят на представилите се там компании бе висок – над 200. 

Преди ден зам.-министърът на финансите на Китай даде брифинг в Сан Франциско, на който бяха представени резултатите от посещението в САЩ на Хъ Лифън, член на Политбюро на ККП, вицепремиер на Държавния съвет и лидер на Китайско-американския съвет за икономика и търговия. Китайският вицепремиер е провел няколко кръга преговори с министъра на финансите на Съединените щати Джанет Йелън, които са продължили общо 10 часа. Двете страни приветстваха създаването на китайско-американска работна група по икономическите и финансовите въпроси и провеждането на редовни работни срещи. Китай и Съединените щати не търсят икономическо „разединяване“, приветстват развитието на здрави икономически отношения, осигуряване на равни условия за бизнеса и работниците на двете страни, както и работата за подпомагане на страни с ниски доходи и развиващи се икономики. Пекин продължава да смята, че прагматичният диалог с Вашингтон изисква загърбване на представата за другата страна единствено като конкурент, преодоляване на негативното въздействие, оказвано от теснопартийни и частни интереси, и обръщане към реалните интереси на държавите и хората, твърдят властите в Китай, съобщава Радио Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?