Макрон: Европа трябва да намали зависимостта си от САЩ, за да не се превърне във васал

Макрон: Европа трябва да намали зависимостта си от САЩ, за да не се превърне във васал

Европа трябва да намали зависимостта си от Съединените щати и да избегне въвличането си в конфронтация между Китай и САЩ заради Тайван. Това заяви френският президент Еманюел Макрон в интервю в самолета си след тридневно държавно посещение в Китай, пише „Политико“.

Говорейки пред изданието и двама френски журналисти, след като прекара около шест часа с китайския президент Си Дзинпин по време на визитата си, Макрон акцентира върху теорията си за  „стратегическа автономия“ за Европа, вероятно водена от Франция, която има за цел да превърне региона в „трета суперсила“.

Той каза, че „големият риск“, пред който е изправена Европа, е, че тя „попада в кризи, които не са наши, което й пречи да изгради своята стратегическа автономия“.

Си Дзинпин и Китайската комунистическа партия ентусиазирано подкрепиха концепцията на Макрон за стратегическа автономия и китайските служители постоянно се позовават на нея в отношенията си с европейските страни.

„Парадоксът би бил, че, обзети от паника, ние вярваме, че сме просто последователи на Америка“, каза Макрон в интервюто. „Въпросът, на който европейците трябва да отговорят... в наш интерес ли е да ускорим (кризата) в Тайван? Не. По-лошото би било да мислим, че ние, европейците, трябва да станем последователи на тази тема и да вземем пример от дневния ред САЩ и прекомерна китайска реакция“, добави той.

Само часове след като полетът му напусна Гуанджоу и се отправи обратно към Париж, Китай започна големи военни учения около Тайван. Те дойдоха  в отговор на 10-дневната дипломатическа обиколка на тайванския президент Цай Ингвен в страни от Централна Америка, която включваше среща с говорителя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти, докато тя преминаваше в Калифорния.

Темата Тайван

Макрон и Си са обсъдили темата за Тайван „интензивно“, според френски официални лица, придружаващи президента, като изглежда, че държавният глава на Франция е възприел по-помирителен подход от САЩ и дори от Европейския съюз.

„Стабилността в Тайванския проток е от първостепенно значение“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която придружаваше Макрон за част от посещението му, по време на срещата им в Пекин миналия четвъртък. „Заплахата [от] използване на сила за промяна на статуквото е неприемлива“, добави тя.

Си отговори, като каза, че всеки, който смята, че може да повлияе на Пекин по отношение на Тайван, се заблуждава.

Макрон изглежда е съгласен с тази оценка.

„Европейците не могат да разрешат кризата в Украйна; как можем достоверно да кажем на Тайван „внимавайте, ако направите нещо нередно, ние ще бъдем там“? Ако наистина искате да увеличите напрежението, това е начинът да го направите“, каза той.

„Европа е по-склонна да приеме свят, в който Китай се превръща в регионален хегемон“, каза Янмей Сие, геополитически анализатор в Gavekal Dragonomics. „Някои от нейните лидери дори вярват, че подобен световен ред може да бъде по-изгоден за Европа.“, добави той.

Васали?

Макрон също така твърди, че Европа е увеличила зависимостта си от САЩ за оръжия и енергия и сега трябва да се съсредоточи върху стимулирането на европейската отбранителна индустрия.

Той също така предложи Европа да намали зависимостта си от „екстратериториалността на щатския долар“, ключова политическа цел както на Москва, така и на Пекин.

„Ако напрежението между двете суперсили се нажежи... няма да имаме време и ресурси да финансираме нашата стратегическа автономия и ще станем васали“, каза френският държавен глава.

Русия, Китай, Иран и други страни бяха ударени от американски санкции през последните години, които се основават на забрана на достъп до деноминираната в долари световна финансова система. Някои в Европа се оплакаха от използването на долара като оръжие от Вашингтон, което принуждава европейските компании да се откажат от бизнеса и да прекъснат връзките си с трети страни или да бъдат изправени пред осакатяващи вторични санкции.

Докато седеше в кабината на самолета A330 със суичър с надпис „French Tech“ на гърдите, Макрон заяви, че вече е „спечелил идеологическата битка за стратегическа автономия“ за Европа.

Той не засегна въпроса за продължаващите американски гаранции за сигурност за континента, който разчита в голяма степен на американската помощ за отбрана на фона на първата голяма сухопътна война в Европа след Втората световна война.

Като един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и единствената ядрена сила в ЕС, Франция е в уникална позиция от военна гледна точка. Страната обаче е допринесла много по-малко за защитата на Украйна срещу нахлуването на Русия, отколкото много други съюзници.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Испанската полиция откри 20 млн. евро в стените на дома на бившия шеф за борба с измамите и прането на пари
Деветият принцип на Тойота  
ПП-ДБ внесоха жалба в КС, искат повторно преброяване на вота във всички секции
Цитат на деня
Пълен контрол: Републиканците спечелиха мнозинство и в Камарата на представителите
Акция „Моби Дик”: Европрокуратурата разследва ДДС измами за 520 млн. евро, има заповеди за арести и у нас
„Весело и светло": Как търговците се подготвят за амбициозните купувачи по празниците