Путин утвърди новата руска ядрена доктрина
Руският президент Владимир Путин одобри със свой указ основите на актуализираната държавна политика на Русия в областта на ядреното сдържане. В актуализираната доктрина се разширява списъкът на военните заплахи, за чието неутрализиране може да се използва ядрено оръжие, предаде Комерсант.
В доктрината се отбелязва, че ядрените оръжия са крайно средство за защита на суверенитета на страната. Въпреки това, поради новите военни заплахи и рискове, Русия се наложи да изясни параметрите, позволяващи използването му. С постановлението се разширява категорията на държавите и военните съюзи, които подлежат на ядрено възпиране. По този начин агресия от страна на всяка неядрена държава, но с участието или подкрепата на ядрена държава, ще се счита за съвместно нападение срещу Русия, предвижда документът.
Ядрен отговор е възможен и в случай на критична заплаха за суверенитета на Русия с конвенционални оръжия или нападение срещу Беларус като член на Съюзната държава. В предишната версия на ядрената доктрина се споменаваше за ядрен отговор от страна на Русия в случай на изстрелване на балистична ракета, атакуваща територията на страната и/или нейните съюзници, без да се посочва нито един от съюзниците.
Други условия за използване на ядрени оръжия са използването от противника на ядрени и други оръжия за масово унищожение срещу териториите на Русия или нейните съюзници, както и срещу военни формирования и обекти на страната извън нейните граници; получаването на надеждна информация за масово изстрелване на средства за въздушно-космическо нападение, включително стратегически или тактически самолети, крилати ракети, безпилотни, хиперзвукови и други летателни апарати, и пресичането на държавната граница от тях.
В актуализираната доктрина за първи път се дава определение на понятието „потенциален противник“: под него се разбират „отделни държави и военни коалиции (блокове, съюзи), които разглеждат Руската федерация като потенциален противник и притежават ядрени и (или) други видове оръжия за масово унищожение или значителен боен потенциал на сили с общо предназначение“.
Указът определя военните опасности за Русия, които могат да прераснат във военни заплахи в зависимост от промените във военно-политическата и стратегическа обстановка. В този случай за неутрализация „се извършва ядрено възпиране“.
Потенциалните военни заплахи включват:
- наличието на видове оръжия за масово унищожение, притежавани от "потенциалния противник", които могат да бъдат използвани срещу Русия;
- наличието на системи за противоракетна отбрана, крилати и балистични ракети със среден и малък обсег, високоточни неядрени и хиперзвукови оръжия, безпилотни щурмови средства;
- изграждането от потенциален противник близо до Русия или територията на нейните съюзници на „групировки от сили с общо предназначение, които включват средства за доставка на ядрено оръжие;
- създаване от врага на противоракетна отбрана и противосателитни системи в космоса;
- създаване на нови или разширяване на съществуващи военни коалиции (блокове, съюзи), което води до приближаване на тяхната военна инфраструктура до границите на Руската федерация;
- разполагане на ядрено оръжие на територията на неядрени държави.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.