Столтенерг: Падналата в Полша ракета вероятно е украинска, но отговорността е на Русия

Столтенерг: Падналата в Полша ракета вероятно е украинска, но отговорността е на Русия

Разследването по събитията от вчера тече и ние трябва да изчакаме неговия завършек, но няма индикации, че това е било резултат от преднамерена атака. Няма и индикации Русия да се  готви за офанзивни военни действия срещу НАТО. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция след заседание на Северноатлантическия съвет заради инцидента с взривяване на ракети в Източна Полша, при който загинаха двама души.

„Нашият предварителен анализ показва, че инцидентът вероятно е бил предизвикан от украинска противовъздушна ракета, която е била изстреляна, за да защити украинска територия от руски ракетни атаки“, каза той.

„Нека обаче бъда ясен. Украйна не носи вина за случилото се. Отговорността е на Русия, тъй като тя продължава да води незаконната си война срещу Украйна“, добави Столтенберг.

Той каза, че на заседанието днес съюзниците от НАТО са изразили съболезнования на засегнатите от инцидента и солидарност с Полша, както и че са дали ясно да се разбере, че ще продължат да подкрепят Украйна и правото на страната да се защитава от руската агресия.

Столтенберг каза, че вчера е говорил с полския президент Анджей Дуда и американския държавен глава Джо Байдън и че всички са се съгласили, че трябва да се запази спокойствие и съюзниците в НАТО да бъдат бдителни.

„Следим ситуацията отблизо. НАТО е обединено и ние ще направим всичко необходимо, за да защитим нашите съюзници“, каза още той.

В същото време полският президент Анджей Дуда заяви, че инцидентът в село Пшеводув, близо до границата с Украйна, вероятно е причинен от падането на реката, изстреляна от украинската противовъздушна отбрана. По думите му вероятно става въпрос за  ракета С-300 съветско производство.

Той каза още, че няма индикации инцидентът да е резултат от умишлена атака от Русия.

Полският премиер Матеуш Моравецки каза днес, че може да не се наложи да бъде задействана процедурата по член 4 от Северноатлантическия договор, който предвижда консултации между страните членки на алианса, когато една от тях смята, че сигурността й е под опасност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?