Токсична тайна на водорода тревожи град в Северна Франция
Това лято жителите на северния френски град Вилер-Сен-Пол получиха обезпокоително предупреждение: "Не яжте яйцата на вашите кокошки." Тестовете разкриха, че местните яйца съдържат коктейл от потенциално опасни PFAS или „вечни химикали“, група от изкуствени вещества, които не се разграждат и могат да причинят сериозни здравословни проблеми, включително рак, увреждане на черния дроб и проблеми с плодовитостта.
Как тези токсични химикали са попаднали в яйцата? Отговорът не беше съвсем ясен, но подозрението падна върху близката фабрика, управлявана от американския химически гигант Chemours, която произвежда PFAS, пише Politico.
По ирония на съдбата, самата Chemours е извършила тестовете по споразумение с регионалните власти. Поддържането на доверието на местните жители беше особено важно за компанията по онова време, тъй като тя планираше разширяване на стойност 186 милиона евро, за да започне производството на PFAS химикали, жизненоважни за производството на зелен водород – гориво без въглерод, което е централно за плановете за декарбонизация на Европа. „Когато чухме, че ще има огромни инвестиции [в местната фабрика]... Всички решиха, че проектът е много добра новина“, каза в интервю заместник-кметът на града Александър Уизил, посочвайки създаването на работни места и ползата от климатът.
Но след като вестниците разкриха „вечното замърсяване на PFAS“, настроението се промени, каза той. Не бяха само резултатите от теста. През 2023 г. разследване на вестник Le Monde разкри замърсяване с PFAS в района. Това накара местния кмет Жерар Уейн, да поиска мнението на френското министерство на околната среда.
"Преди общината да се ангажира допълнително с този проект, вашите отговори на нашите различни въпроси относно предпазните мерки са от съществено значение, за да се разсеят всякакви съмнения относно безопасността на настоящото съоръжение и предложеното разширение,“ написа той в писмо, видяно от POLITICO.
Регионалните власти казват, че не знаят дали замърсяването идва от фабриката Chemours, посочвайки, че някои от видовете PFAS химикали в яйцето - включително тези с най-висока концентрация - не са свързани с фабриката, но други са. Те ще проведат допълнителни тестове, за да направят заключенията "по-надеждни".
Все пак това не успокои местните политици; някои се притесняват, че увеличаването на производството на PFAS само ще увеличи риска от замърсяване.
В основата на този спор е напрежението, което се проявява по целия свят. Тъй като страните бързат да разработят нови технологии в опит да спрат катастрофалното изменение на климата, много от тези технологии се оказват с непредвидени странични ефекти, които създават сериозни рискове сами по себе си, някои от които, като тези, свързани с PFAS, науката започва тепърва да разбира.
„Заложени са две големи екологични теми“, каза каза зам.-кметът Уизил. „Имате декарбонизация и имате въпроса за PFAS. Наистина е трудно.“
Вечният дебат
PFAS се използват за производството на всичко – от термопомпи и батерии до слънчеви панели и вятърни турбини – всички ключови технологии в неутралната по отношение на климата стратегия на ЕС. Фабриката на Chemours във Вилер-Сен-Пол вече произвежда тези химикали за използване в противопожарни пяни и устойчиви на петна покрития за текстил и строителни материали. Новите инвестиции на компанията имат за цел да увеличат производствения капацитет за производство на Nafion - химикал, който помага за разделянето на водата на водород и чист кислород в процеса на електролиза.
Водородът е газ с чисто изгаряне, който може да помогне за решаването на някои от най-трудните предизвикателства за декарбонизация, от производството на стомана и пластмаса до гориво за корабоплаване и авиация. Ограниченията върху вечните химикали биха имали „катастрофални последици“ за производството на водород и, като цяло, зеления преход, предупреждават индустриални групи.
Изменението на климата, разбира се, идва със собствените си въздействия върху здравето - от смъртни случаи от природни бедствия и екстремни горещини до нарастване на инфекциозните заболявания и резистентните към лекарства бактерии, появяващи се от топящата се вечна замръзналост.
"Ние, вие, всички по света виждаме въздействието на изменението на климата. Те са неизбежни и не можем да чакаме десетилетия, за да можем да продължим с действията за климата", каза Дария Ночевник, директор по политиките и партньорствата в индустриалната група на Hydrogen Council. "Трябва да работим с решенията, които имаме в момента. " Но политиците все повече се събуждат за паралелните въздействия на замърсяването с PFAS. Причиняващите рак химикали са открити във всичко - от кърмата до тестисите. Едно американско проучване, подкрепено от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ, установи връзка между токсичността за развитието и автоимунните ефекти при плъхове и вещество, което изследователите наричат „Nafion страничен продукт 2“ или „Hydro-PS Acid“.
„Важно е да се разбере, че ефектите в това проучване са наблюдавани на много високи нива“, каза Chemours в изявление, изпратено по имейл.
Притесненията относно PFAS доведоха до усилия на ЕС да изведе химикалите от употреба в редица сектори, на които съюзът разчита за зелената трансформация — включително водородния сектор. Но представители на индустрията твърдят, че Брюксел действа против собствените си интереси, като потенциално забавя прехода към чиста енергия. Влиятелни политици изразиха същите опасения — включително бившият италиански премиер и президент на Европейската централна банка Марио Драги в своя сензационен доклад от миналия месец.
Съгласно текущото предложение на ЕС за постепенно премахване на химикалите, на водородния сектор бяха дадени 12 години, за да намери по-безопасни алтернативи. Въпреки че на пазара има „много малко“ алтернативи без PFAS на химикали като Nafion, предложеното изключение е „разумна времева рамка“ за намиране и тестване на нови вещества, твърди Джонатан Клеймарк от неправителствената организация ChemSec за политиката в областта на химикалите, особено след като предложението на ЕС все още има няколко години преди да стане закон. Някои алтернативи дори биха могли да бъдат по-ефективни, каза Каролин Клозе, изследовател в института Хан-Шикард, който работи върху разработването на варианти без PFAS. Но може да отнеме много време за постигане на масово производство.
Що се отнася до град Вилер-Сен-Пол, проектът на Chemours все още предстои да продължи, но при условия, договорени с общината. Управата извършва ежедневно наблюдение на химическата безопасност и споделя резултатите с регионалните власти.
„Направени са значителни инвестиции в технологии за намаляване на емисиите, които са сред най-ефективните за справяне със замърсяванията“, каза Chemours. „Ангажирахме се да намалим емисиите на флуорирани органични химикали във въздуха и водата с 99% или повече до 2030 г“, посочват от управата на завода.
И докато заместник-кметът Уизил признава сътрудничеството на производителя, той ще продължи да "бие барабана" за индустрии без PFAS.
„Бих казал, че колкото е възможно повече [индустриите] трябва да работят върху решения без PFAS. Здравето на местното население е заложено на карта", казва той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.