"Говорещи" автомобили ще предотвратяват произшествия

Говорещи автомобили ще предотвратяват произшествия

Колите с автопилот привличат цялото внимание върху себе си, но има и друга технология – сравнително по-опростена, но значително по-ефикасна, когато се касае за безопасност на пътя и спасяване на животи, пише агенция „Фокус”. 

Технологията Car-to-car communication е платформа за своеобразна комуникация между превозните средства, включваща обмен на информация за скоростта, местоположението и други показатели на разстояние няколко стотин метра. По този начин бордовите компютри и системите за сигурност на автомобилите ще бъдат известявани за риск от инцидент дори в ситуации, когато сензорите на самоуправляващите се автомобили биха били безпомощни, като сблъсъци и верижните катастрофи при внезапно натискане на спирачка. 

Паралелна система за комуникация между автомобилите и инфраструктурата пък ще помогне за постигане на по-ефективно и безпроблемно движение. Връзката на автомобилите със светофарите и инсталирани по пътищата предаватели ще допринесе за намаляване на задръстванията. 

Департаментът по транспорт на САЩ, който проявява интерес към технологията, организира широкомащабен тест в Ан Арбър, щата Мичиган през 2012 и 2013 година. Тестът включваше 2800 коли с радио оборудване и устройства за записване на данни.

За момента се изчаква със задължителното въвеждане на технологията в автомобилостроенето, вероятно заради допълнителните разходи, които тази технология ще изиска. Има опасения и за потенциални смущения в диапазона на предложената безжична честота. Някои експерти предполагат вместо това да се използват съществуващи стандарти като 5G или LTE.

Възможно е предстоящият тест в Сънивейл, Калифорния, който се организира от Nissan и компанията за безжични комуникации Savari, да е знак за скорошното въвеждане на законови регулации. 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Преговорите са много близо до реален резултат
Управителят на БНБ: Държавата има опора, дори когато политиката е в криза
Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Германското министерство на отбраната нарече стратегията за национална сигурност на САЩ „документ за развод“
Дания недоволства от избора на Тръмп на пратеник, подкрепящ американския суверенитет над Гренландия
Типове поведение, които обезсмислят титлата „лидер“
Димитър Манолов: Имаше по-добри възможности за бюджетно решение
Япония се готви да възобнови дейността на най-голямата атомна електроцентрала в света близо 15 години след Фукушима