Българите спестяват най-често до 10% от припечеленото

Българите спестяват най-често до 10% от припечеленото

22 процента или около 1,2 млн. души от пълнолетното население у нас спестява, показва проучване на агенция "Тренд". То е направено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810 пълнолетни граждани, спестяващи пари редовно или спорадично.

Най-често, хората, които спестяват, заделят до 10% от приходите си. 15 на сто от спестителите заделят между 30 и 40 на сто от доходите си. Само 3 на сто от хората спестяват между 30 и 40 на сто от доходите си и само един процент - над 40 на сто. Около 7 процента от участниците в изследването са посочили, че не могат да определят каква част от доходите си спестяват.

Къде държим парите си

Най-предпочитаният инструмент за спестяване са банковите депозити и разплащателните сметки -около 84 процента от спестяващите държат парите си на влог, въпреки, че 78% от тях са наясно, че инфлацията „изяжда“ парите им, особено при ниските лихвени проценти в момента.  Все още около 20 на сто от хората спестяват в чужда валута, което е възможно най-непродуктивния вариант, тъй като повсеместната инфлация се отразява не само на лева.

Жилищата и земята са традиционно друг основен актив за вложения на българите. Те обаче, както и държането на пари в чужда валута, са форма на инвестиция или спекула, коментираха експертите. Само 5 процента от хората са готови да инвестират или съхраняват парите си в инструмент като инвестиционното злато например, смятано за най-сигурната защита от инфлацията сочат данните на проучването. Интересен факт в същото време е, че България е трета в ЕС по покупка на инвестиционно злато от физически лица, отбеляза Макс Баклаян, инвестиционен експерт и изпълнителен директор на борсата "Тавекс".

По възрастови групи младите спестяват по-малко от по-възрастните. Хора с висше образование заделят повече средства, но това е така и заради по-добрите им доходи и по-висока финансова грамотност, посочиха от ЕКИП. Като цяло последните двайсетина години, особено в периода 2006 -2021 г. българите имат много повече възможности да спестяват, отчитат експертите. Това е период с непрекъснато повишаване на доходите, различна финансова парична среда, свързана с валутния борд, както и стабилната банкова среда без кризи с едно изключение като КТБ, отчитат експертите.

От какво пестим

Около 58 процента от българите, които спестяват, го правят всеки месец. И съответно, колкото по-високи са доходите, токова по-редовно се спестява. 38% го правят при допълнителни приходи като бонуси, допълнителни доходи, 13-та заплата и др. От какво пестим обаче при положение, че има базов пакет разходи, които са неизбежни? Представата у нас за спестяване се свързва с лишаване. Така, 63% от участниците в проучването посочват, че пестят (лишават се) от луксозни придобивки. 51% - от хранене навън (най-вече ресторанти), 36% пестят от разходи за спорт, 35% - от екскурзии и почувки, 30% - от разходи за дрехи и обувки.

За какво най-често пестим

68 на сто от хората спестяват за справяне със спешни случаи и инциденти. Втората най-голяма група – 42% е на тези, които пестят за почивка, пътуване и екскурзии спестяват. 38 на сто пестят за ремонти и/или обновяване на дома, за семейни тържества - 21 на сто, за нова техника - 19 на сто, за автомобил - 15 на сто, за пенсия пестят 13%, за образование и за покупка на имот - 12 на сто, за здравеопазване - един процент. За инвестиции спестяват 6 процента от хората - това са предимно мъже под 60-годишна възраст, с доход над 2000 лева месечно, живеещи в столицата или областен град. В изследването хората са посочили повече от една причина за спестяване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Трус в Румъния стресна Северна България
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса