Финансовият министър на Саудитска Арабия: Държавният дълг е най-големият риск за глобалния растеж през 2025 г.

Финансовият министър на Саудитска Арабия: Държавният дълг е най-големият риск за глобалния растеж през 2025 г.

Държавният дълг е основна заплаха за пазарите в близко бъдеще, каза министърът на финансите на Саудитска Арабия Мохамед Ал-Джадаан по време на годишната инвестиционна конференция Future Investment Initiative в Рияд.

Той изрази особена загриженост за страните с по-ниски доходи, както и за „бързо нарастваща глобална фрагментация“.

„Мисля, че в световен мащаб сериозният проблем, който трябва да наблюдаваме, е този с държавния дълг, особено в страните с ниски доходи и нововъзникващите икономики, които нямат фискалните буфери, на които да се опрат в случай на смущения на пазара“, коментира Ал-Джадаан.

„Надяваме се, че между МВФ и Г-20 ще намерим решение и ще бъдем готови да подкрепим световната икономика в случай на сътресения в тази област. Но това е област, която като глобални лидери трябва да наблюдаваме, за да се уверим, че няма да ни изненада“, добави той.

Ал-Джадаан по-рано отбеляза значението на постигането на меко приемяване за икономиките, докато централните банки се опитват да управляват инфлацията.

„Дойдохме от Вашингтон преди два дни, след седмица, изпълнена със срещи в МВФ, Световната банка и Г-20. Мисля, че има ясно признание, че светът всъщност се оказва устойчив“, каза той. „И  има много дискусии около управлението на мекото приземяване , което е много важно. Ключовото предизвикателство всъщност е държавният дълг и много дискусии през миналата седмица са с цел да се гарантира, че трите институции работят заедно, за да се опитат да намерят решение за държавния дълг, особено в страните с ниски доходи“, добави Ал-Джадаан.

Глобалният държавен дълг достигна рекордните 97 трилиона долара през 2023 г., което накара ООН да призове за спешни реформи за правителствата и финансовите системи по света.

Броят на африканските страни със съотношение дълг към БВП над 60% се е увеличил повече от четири пъти от 6 на 27 между 2013 г. и 2023 г., се казва в доклад на ООН от юни.

Изплащането на дълга също стана по-скъпо, удряйки по-интензивно нововъзникващите пазари и развиващите се страни.

„Мисля, че болезненият факт е, че страните с ниски доходи, много от тях, сега имат обслужване на дълга си, което всъщност е по-скъпо от тяхното здравеопазване, образование и действия в областта на климата, взети заедно“, коментира Ал-Джадаан.

„Това не е добре за света и трябва да сме сигурни, че ще намерим решение. Надяваме се, че ще го направим и ние работим колективно в световен мащаб, за да постигнем това решение“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?