НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на Националния осигурителен институт (НОИ). 

Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от всички с отпуснати пенсии.

3400 лева, колкото е таванът на пенсиите, получават 4612 души. Според данните на НОИ в София-град е най-високата средна пенсия - 1056 лева. Най-ниска е тя в Кърджали - 700 лв., предаде БНР.

Статистиката сочи още, че 1 424 000 от пенсиите са отпуснати за стаж и възраст и намаляват с 5000 спрямо края на септември миналата година. Над 463 000 са тези за инвалидност, а ръстът при тях спрямо година по-рано е с 20 000.

За първите девет месеца на годината са отпуснати над 81 000 нови пенсии, а прекратените са 79 000.

Към края на септември разходите на НОИ за пенсии и пенсионни права са почти 16 милиарда лева. 11,4 милиарда лева са отишли за пенсии за стаж и възраст, а за инвалидните са платени близо 3 милиарда лева.

Средната пенсия на един пенсионер за деветмесечието е 865 лева. Мъжете взимат повече от жените, като разликата е близо 180 лева в полза на първите.

Ефектът от юлското увеличение с 11% е повдигнало средно с 82 лева размерите на пенсиите у нас.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 6 до 12 октомври
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Над 300 000 души са засегнати от кризата с боклука в столичните райони "Люлин" и "Красно село"
Мощен циклон навлиза в Гърция. У нас се чакат обилни валежи, особено по морето
Зафиров: До вторник всички министерства са длъжни да докладват готовността си за реакция при бедствия и аварии