Светът на парите: И в България златото изживява една от най-силните си години 

Икономика

Златото изживява една от най-силните си години в историята. Преди няколко дни то достигна най-високата си стойност в реално изражение – 2792 щатски долара за тройунция – като скъпоценният метал регистрира рекорди и на родния пазар. 

По данни на Tavex България, през октомври 2024 г. продаденото количество злато е със 78% по-високо спрямо същия период на 2023 г. Само за месец октомври спрямо септември 2024 г. – обемът на продаденото злато се е увеличил с цели 64%.  

Важно е да се отбележи, че тези стойности не отразяват ръста в цената на златото през същия период, което означава, че финансовите измерения на промяната са още по-впечатляващи. 

„Намираме се в безпрецедентен период на ръст в цената и търсенето на злато. И това не се отнася само за 15-годишната история на организирания златен пазар у нас, а за световния пазар на злато от 70-те години на миналия век насам“, коментира Макс Баклаян от Tavex. 

След почти 40% годишен ръст в цената на жълтия метал, големият въпрос за всички инвеститори е – докъде и докога ще продължи бичият пазар? 

„През последните 15 години цената на златото е нараснала с над 260%. Моята прогноза е, че в рамките на следващите 5 до 10 години златото ще достигне стойности между 2700 и 4000 щатски долара за тройунция, което представлява ръст от 48%. В известен смисъл, очакването ми за 4000 долара за тройунция е дори консервативно“, споделя прогнозата си Баклаян. 

Наскоро инвестиционният фонд Incrementum също публикува своята прогноза за цената на златото. След близо четири години на стабилни цени около 2000 щатски долара преди 2024 г., те предвиждат ускорен растеж от 75% до края на десетилетието, достигайки цена от 4821 щатски долара до 2030 г. 

„Макроикономическата и политическа обстановка ми дават увереност, че тенденцията в цената на златото ще бъде само нагоре през следващото десетилетие. Въпреки това, при този темп на растеж, трябва да бъдем подготвени и за периоди на корекция – да не се изненадваме, ако цената временно спадне. Най-важното е да се образоваме за значението на инвестицията в истински пари – каквото е златото“, казва още Баклаян в заключение. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Музикалната легенда Бони Тайлър почина в Португалия след боледуване
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев