Износът на германски автомобили е силно засегнат от митата на Тръмп

Износът на германски автомобили е силно засегнат от митата на Тръмп

Износът на германски автомобили за Съединените щати е спаднал с почти 14% през първите три тримесечия на 2025 г., което го прави най-силно засегнатият отрасъл на германската индустрия в търговската война на американския президент Доналд Тръмп, според проучване, видяно от Ройтерс в понеделник.

Съгласно споразумение между Вашингтон и Брюксел, САЩ определиха 15% базово мито за автомобили от Европа от 1 август - значително по-малко от първоначалната ставка на Тръмп от 25%, в допълнение към съществуващата тарифа от 2,5%.

Германските инженерни компании също се борят с митническия режим, като проучването показва, че износът в този сектор за САЩ е намалял с 9,5% през първите девет месеца на 2025 г.

Износът на машини е обект на 50% мито на САЩ за стоманени и алуминиеви продукти.

Химическата промишленост също отбеляза спад на износа към водещия експортен пазар на страната с 9,5%, въпреки че в доклада се казва, че за това не може да се обвиняват единствено митата.

„Вероятно е други фактори да са изиграли роля в случая с химическите продукти, като например по-ниското производство в Германия поради по-високите цени на енергията“, се казва в доклада.

Във всички сектори германският износ за САЩ е намалял със 7,8% на годишна база през трите тримесечия - след среден ръст от близо 5% през сравнимите периоди от 2016 до 2024 г.

„Тъй като в момента трябва да се приеме, че вносните тарифи на САЩ няма да се върнат към нивата си преди администрацията на Тръмп в обозримо бъдеще, значително възстановяване на германския износ за САЩ е малко вероятно“, каза авторът на изследването Самина Султан, визирайки „нова нормалност“ за германските износители.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 22 до 28 декември
Руски високопоставен генерал бе убит в Москва с взривно устройство под автомобила му
Ход срещу премиера: Британски министър призова за присъединяване към митническия съюз на ЕС
Румен Радев: Хората, които се представят за организатори на моя партия, са измамници
Лувърът беше само началото: Нова кражба в Президентския дворец
На днешната дата, 22 декември. Имен ден празнуват Анастас и Анастасия
Съдът възстанови възнаграждение на Мъск и той стана първият с богатство над 700 милиарда долара
Западното разузнаване подозира, че Русия разработва ново оръжие, насочено към сателитите Starlink