UBS: Световният автомобилен пазар е заплашен от свръхпроизводство
Тази година предлагането на световния пазар на автомобили може да бъде значително по-високо от търсенето, прогнозираха анализатори на швейцарската банка UBS. Според техните оценки производството на автомобили до края на годината ще надхвърли продажбите с 6%.
UBS отбелязва, че производителите на автомобили в момента имат достатъчно поръчки, така че през първата половина на годината е малко вероятно цените на автомобилите да се понижат.
Според оценките на банката забавянето на глобалния икономически растеж и увеличаването на потребителските разходи за ежедневни нужди ще доведат до факта, че хората ще имат по-малко пари за закупуване на нови автомобили. Това ще бъде последвано от намаляване на търсенето, а след това и от принудително намаляване на цените, стигащо до "ценови войни" между производителите.
Според анализаторите някои производители на електрически превозни средства вече са били принудени да намалят цените на дребно за редица модели поради повишените цени на енергията и електроенергията.
През януари Tesla намали цените на дребно за своите модели в Обединеното кралство с до £8000. Цените на електрическите превозни средства също падат на вторичния пазар - във Великобритания те вече са поевтинели с 13%, до средно £33 000.
До няколко месеца тази тенденция ще достигне до производителите на автомобили с двигател с вътрешно горене, прогнозират още анализаторите . „Като се има предвид настоящите планове за производство на автомобили, виждаме рисковете от свръхпроизводство и нарастващ ценови натиск“, каза Патрик Хумел, водещ анализатор на UBS.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Държавата отпуска 2,7 млн. евро за борба с вредителя „черна златка“
Политика |Моди: Индия има достатъчно горива, въпреки острата газова криза заради Иран
Свят |Конфликтът в Близкия изток изпитва устойчивостта на виетнамското земеделие
Икономика |Белият дом реабилитира Христофор Колумб с паметник до офиса на президента Айзенхауер
Свят |Почина откривателят на генетичната теория за рака
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 23 до 29 март
Хороскоп |МВнР: Българите незабавно да напуснат Близкия изток
България |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |Тръмп: Проведохме разговори с Иран за "пълно и окончателно" разрешаване на конфликта
Общество |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |Времето: Облачно с превалявания от дъжд
България |Папа Лъв: Войната в Близкия изток е „скандал за човечеството“
Свят |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.