10-те най-големи рискове за бизнеса в България и по света

10-те най-големи рискове за бизнеса в България и по света

Кибер инцидентите се превръщат в заплаха №1 за бизнеса в глобален план. Това сочат резултатите от деветото издание на Алианц Риск Барометър, който измерва 10-те най-големи рискове за бизнеса по света, както и на национални нива.

За първи път кибер инцидентите излизат на първо място в класацията като най-сериозната корпоративна в световен план за 2020 г. заплаха (39% от отговорилите), измествайки на втора позиция дългогодишния водещ в класацията – рискът от прекъсване на бизнес дейността (посочен от 37% от отговорилите). За сравнение само до преди седем години кибер рискът беше класиран на 15 място от 6% от отговорилите.

Законовите и регулаторни промени (на 3-то място в общата класация, с 27% от отговорилите) и климатичните промени (на 7-мо място, със 17% от отговорилите) са се изкачили най-много в класацията в световен мащаб, спрямо резултатите от миналата година. Сред растящите тревоги на преден план излизат последиците от търговската война между Китай и САЩ, Brexit и глобалното затопляне. Годишното проучване на глобалните бизнес рискове на Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) отразява виждането на 2,718 експерта от над 100 страни, включително управители, мениджъри по управление на риска, брокери и застрахователни експерти.

Алианц Риск Барометър 2020 очертава, че кибер рискът и климатичните промени са двете големи предизвикателства, върху които компаниите ще трябва да се фокусират основно през новото десетилетие, коментира Йоахим Мюлер, главен изпълнителен директор на Allianz Global Corporate & Specialty. „Разбира се, съществуват много други сценарии за щети и разрушения, които могат да ни засегнат, но ако мениджмънтът на компаниите и риск-мениджърите, не предприемат действия относно рисковете свързани с кибер сигурността и климатичните промени. Това вероятно ще има решаващо въздействие върху оперативната ефективност, финансовите резултати и репутацията на техните компании”, допълва още г-н Мюлер.

Най-големите рискове за бизнеса в България

За България картината е по-различна. Проучването идентифицира като най-съществени за бизнеса рисковете, пред които ни изправят законовите и регулаторни промени, както и новите технологии. И двете категории си поделят първото място с по 41% от отговорилите. Българските експерти оценяват като рискови за бизнеса търговските войни, митническите тарифи, икономическите санкции, протекционизма, Brexit, дезинтеграцията в еврозоната. Не по-малко предизвикателни за компаниите в България са въздействието на изкуствения интелект, автономните автомобили, „Интернет на нещата“ (IoT), блокчейн и нанотехнологиите. “В глобален план само за 7 години кибер рискът от 15-то вече е на първо място, а природните катаклизми в цял свят през 2019-та и тези от началото на 2020-та година ни напомнят за важността на риска, свързан с климата. Събитията в България показват, че ние не сме изключение от общата картина и трябва да предприемем действия за ограничаване на въздействието им върху бизнеса. За първи път Алианц Риск Барометър дава резултати и за България, които отразяват осъзнатостта на бизнеса по отношение на възможните рискови сценарии, но със своята локална специфика”, сподели Йоанис Коцианос, председател на изпълнителния комитет на Алианц България.

В световен план кибер рискът продължава да расте

Кибер рисковете продължават да растат като заплаха и в повечето страни се подреждат в челната тройка на опасностите пред бизнеса. Бизнесът се сблъсква с по-мащабни и по-скъпо струващи проблеми, възникнали от злоупотреба с данните, извършване на измами или изнудване за пари, както и вероятността кибер инциденти да предизвикат съдебни спорове. Голямата злоупотреба с данни, която включва повече от милион засегнати записа, към момента се оценява средно на 42 милиона долара, което прави годишно покачване с 8%. „Инцидентите стават все по-разрушителни, по-често насочени към големи компании, като атаките са с нарастваща степен на сложност и с искове за откуп. Преди пет години, типичен иск за откуп би бил в порядъка на десетки хиляди долара. Днес исканата сума може да е милиони,” споделя Марек Станиславски, заместник ръководител глобална сигурност на Allianz Global Corporate & Specialty.

Изнудванията са само една част от картината: Компаниите могат да страдат от големи прекъсвания на бизнес дейността, поради липсата на критични данни, системи или технологии, възникнали поради технически проблем или кибер атака. “Много инциденти са в резултат от човешка грешка и могат да бъдат избегнати с обучения, които все още не са рутинна практика в компаниите,” допълва Станиславски.

Прекъсване на бизнес дейността – неотслабваща заплаха с нови причини

След седем години на челната позиция, прекъсване на бизнес дейността слиза до второ място в класацията на Алианц Риск Барометър. При все това тенденцията за по-мащабни и по-комплексни рискове се запазва. Причините стават все по-разнообразни: от пожар, експлозия или природни катастрофи до дигитални вериги за доставка и дори политическо насилие. “Дигиталните вериги на доставки и платформи днес предоставят пълна прозрачност и проследимост на доставките, но пожар в центъра с базата данни, технически проблем или хакерска атака може да доведе до големи загуби и да прекъсне дейността на множество компании, които споделят същата система, и които не могат да превключват на механично управление на процеса”, споделя Реймонд Хогендорн от Allianz Global Corporate & Specialty.

Бизнесите също така са изложени на директно и индиректно въздействие от масови безредици, граждански неподчинения или терористични атаки. Последната година станахме свидетели на ескалация на граждански протести в Хонг Конг, Чили, Боливия, Колумбия и Франция, които доведоха до имуществени щети, прекъсване на бизнес дейността и претърпени финансови загуби от местни и международни компании, конкретни примери са затворени магазини в продължение на месеци, наложена забрана за достъп на клиенти и туристи или работници, които не могат да стигнат до работните си места, паради съображения за сигурност.

Законовите и регулаторни промени се нареждат на трето място в глобалната класация на Алианц Риск Барометър 2020 и на първо място за България по важност. Митнически тарифи, санкции, Brexit и протекционизъм са цитирани като ключови рискове. Около 1300 нови търговски бариери са въведени само през 2019. Търговският спор между САЩ и Китай доведе до средна тарифа за САЩ с нива близки до стойности, достигнати за последен път през 70-те години.

„Търговската политика става само още един инструмент за множество външнополитически цели, като икономическа дипломация, геополитическо влияние и екологична политика,” обяснява Людовик Сюбран, главен икономист на Алианц. „Този активизъм не се ограничава единствено до границите на САЩ: разпространил се е до Япония и Южна Кореа, Индия и Европа.”

Фокус на новите регулаторни предизвикателства в настоящото десетилетие ще бъдат екологичното въздействие, въглеродните емисии и климатичните промени. Тяхното влияние върху корпорациите ще бъде разностранно, както това се случи в миналото с новите правила за счетоводство и опазване на данните”, заявява Сюбран.

Обобщение:

Kибер рискът за първи път се явява най-сериозната заплаха за бизнеса в световен мащаб.

За българския бизнес климат най-голяма заплаха крият законовите и регулаторни промени и новите технологии.

· Деветото издание на проучването, измерващо най-сериозните заплахи за бизнеса, привлече рекордния брой от над 2,700 участвали експерти от над 100 страни.

· Кибер инцидентите са станали по-разрушителни и скъпи за компаниите и често тези събития водят до съдебни дела и спорове, заключават експертите от цял свят.

· Прекъсване на бизнес дейността се нарежда на второ място в световен план, но остава основно притеснение. За сериозни заплахи се считат също дигитализацията и гражданските неподчинения, които създават нови причини за разрушителни сценарии и финансови загуби.

· Климатичните промени се изкачват на най-високата си позиция до момента – в световен план компаниите изказват най-сериозна загриженост за физически загуби, предизвикани от екстремни климатични събития, но също така се опасяват от критика от страна на потребителите, задействане на регулаторни механизми и завеждане на съдебни дела.

· Най-притеснителни за българския бизнес са законовите и регулаторни промени както и новите технологии.

[[{"fid":"347131","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2072,"width":1500,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка: Алианц

Пълният доклад Алианц Риск Барометър 2020 и резултатите за 34 страни ще намерите тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ