Икономиката ни бележи 3,6 ръст през второто тримесечие на годината

Икономика

Брутният вътрешен продукт на България е нараснал през второто тримесечие на 2017 година с 1,0% спрямо първите три месеца и с 3,6% в сравнение със същия период на предходната година, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).

Според предварителните данни на НСИ за наблюдавания период БВП възлиза на 24,149 млрд. лева по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно в размер от 12,347  млрд. евро като на глава от населението се падат 1741 евро (или 3405 лева).

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през второто тримесечие на тази година възлиза на 20,837 млрд. лева по текущи цени.

Аграрният сектор върви нагоре в добавената стойност на икономиката с 0,2% спрямо същото  тримесечие на предходната година до 4,1 на сто. 

Индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,6% до 29,5 на сто. Реализирана добавена стойност от дейностите в сферата на услугите, нараства до 66,0% от 66,4% през същото тримесечие на предходната година.

На годишна база крайното потребление през второто тримесечие се увеличава с 4,2% след растеж с 4,3% в началото на годината, докато брутната  добавена стойност нараства с 3,7% след повишение с 3,5% през първите три  месеца.

Износът на стоки и услуги се увеличава на тримесечна база с 2,0% след повишение с 0,9% в началото на  годината и бележи ръст на годишна база от 6,5% след повишение с 5,8% през  предходното тримесечие до 16,111 млрд.  лева (относителен дял в размер на 66,7% от БВП), докато вносът се повишава с  1,1% на тримесечна база след ръст с 1,9% през първите три месеца на годината и нараства със 7,7% на годишна база след повишение със 7,1% година по-рано до 15,799 млрд. лева (65,4% от БВП).

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението