Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Безработните може да станат 330 000 до края на годината, изчисли КНСБ
Абсолютният брой на безработните в България може да достигне около 330 000 души към края на 2020 г. Това представлява ръст на равнището на безработицата с около 4 процентни пункта на годишна база (при 5,9 на сто безработица към края на 2019 г. - до около 10 на сто към края на 2020 г.). Прогнозата идва от КНСБ на база последните данни от Агенцията по заетостта за броя новорегистрираши се безработни. Тя е представена като становище по проекта за актуализация на държавния бюджет, публикувано на сайта на синдикалната организация.
Пазарът на труда също ще бъде засегнат в значителна степен, посочват от синдикалната организация и отбелязват, че Министерството на финансите заявява в мотивите към законопроекта, че вероятно не всички фирми ще успеят да се възползват от мярката за запазване на заетостта. Според финансовото министерство най-рискови са микро- и малките предприятия.
Според наличните данни до този момент, равнището на безработица към края на март 2020 г. вече е нараснало с 2 пр. п. спрямо декември 2019 г.
КНСБ също така смята, че допълнителният натиск върху фонд "Безработица" на НОИ ще бъде двойно по-голям, отколкото правителството предвижда и затова настоява за спешна преоценка на параметрите, с които се актуализира бюджетът на НОИ като се дадат разчети по предвидените допълнителни средства за фонд "Безработица" за каква част от новите безработни, които имат право на обезщетение, ще бъдат достатъчни.
Според синдиката във фонд "Безработица" трябва да има предвидени средства за осигуряването на обезщетения на 120 000 до 140 000 души в края на годината. В актуализацията на бюджета трябва да се предвиди, че предстои да регистрираме нарастващ брой безработни с право на обезщетение, които в края на годината могат да станат в абсолютен брой три пъти повече, отколкото са били в края на 2019 г, заявяват от КНСБ.
По данни на синдиката към момента 68 средни и големи предприятия със заети над 38 570 служители са засегнати от започналата криза заради глобалната пандемия с COVID-19 и въведеното извънредно положение у нас. 78% от засегнатите фирми пускат работниците в платен отпуск, в 24% прибягват към неплатен отпуск, а в 12% от фирмите се стига до освобождаване на работещите или предстоят съкращения.
Най-много засегнати предприятия (извън ресторантьорство, хотелиерство, туризъм и кафетерийната сфера) има в сектор преработваща и лека промишленост, следван от производството на авточасти и автомонтьорство и култура. Те са основно в градовете Димитровград, Благоевград, Казанлък, Разлог, Банско, следван от Бургас и областта, Русе и Габрово. Най-динамично се променя ситуацията при преработващата промишленост, особен проблем имат предприятията, получаващи суровина от чужбина и главно от Италия.
По информация на регионалните структури на КНСБ, най-голям ръст на регистирираните като безработни има в бюрата по труда в областите Благоевград, Казанлък, Димитровград, Перник, Разлог, Дупница и Стара Загора, (където има и регистрирани ефективни съкращения по повод COVID-19).
В Дирекция "Бюро по труда" Велико Търново, например, се наблюдава ръст на регистрираните безработни лица от обявяване на извънредното положение насам. При средно 10-15 души, регистрирани дневно преди 13.03.2020 г., към момента вследствие на мерките, предприети в борбата срещу коронавируса, регистрираните лица дневно са между 40 и 50. Драстичното увеличение идва и от това, че много хора се завръщат от чужбина и се регистрират като безработни.
В периода 23 - 27 март в Дирекция "Бюро по труда" Силистра са се регистрирали 128 безработни, като в това число влизат и хората, които са се завърнали от чужбина. През същия период работа на първичния пазар са започнали 24 безработни. От регистрираните безработни в този период най - голям дял са били заети в икономическа дейност "Хотелиерство и ресторантьорство" - 28,9%, "Строителство" - 13,28%, "Търговия" - 10,9% и "Преработваща промишленост" - 6,25%. Общият брой на регистрираните в ДБТ Силистра безработни е 2585 към 27 март т.г. , което е с 58 или 2,3% повече в сравнение с февруари, когато е бил 2527.
В Стара Загора през миналата седмица има регистрирани среднодневно около 70 души, като има и много такива, които се водят трайно безработни. На 30 март регистрираните са 103 души. Собствениците на ресторанти и хотели, сладкарници, кафенета и др., които бяха затворени със заповедта на здравния министър, основно освобождават персонал и не го регистрират като масово уволнение. Някои от работниците отиват на борсата, а други нямат такова право по ред причини. В Стара Загора няма заявени масови уволнения в предприятия, освен това в "Слънце БТ" Стара Загора. Предприятията все още работят, имат поръчки за довършване и към момента няма индикации за прекратяване на дейност.
В Плевен също има ръст на регистрираните безработни лица, като отново най-засегнати са секторите "Търговия" и "Хотелиерство и ресторантьорство". Няма регистрации на голям брой лица, завърнали се от чужбина. Към момента няма информация за предприети масови съкращения или излизане в неплатен отпуск. Където е възможно, се работи дистанционно и/или служителите ползват платен отпуск от 2019 и 2020 г.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.