Би Би Си: Как България стана глобален лидер в производството на лавандула

Би Би Си: Как България стана глобален лидер в производството на лавандула

„Когато кажем лавандула всеки си представя безкрайни полета във френския прованс, но всъщност през последните години една бивша социалистическа държава вече произвежда повече от етеричното растение от Франция. Това е България“, се казва в репортаж на Би Би Си за развитието на индустрията и нас. През последните 10 години френските насаждения от лавандула търпят големи загуби поради бактериална инфекция.

В това време в сърцето на Долината на розите, край село Търничени всяка година полята се оцветяват във виолетово. „Някой трябваше да попълни вакуума“, казва Филип Лисичаров, собственик на дестиларна в селото, който през 1992 г. възобновява традицията на семейството си в този занаят, датираща от 1902 г.

„България беше най-големият производител на лавандула и през 70-те на миналия век, сега си върна позицията“, припомня Николай Вълканов, изпълнителен директор на Интелиагро, институт за анализи в земеделието. Това се случва през 2012 г. когато лавандуловите насаждения у нас стават се увеличават 5 пъти до 180 кв. км.

"Евтин труд, добър климат и добра традиция са основните фактори на успеха", казва Кристоф Гловачки, икономист от Центъра за социални и икономически изследвания.

В България почасовият труд струва 6 евро, срещу 36 евро във Франция, показват данни на Евростат.

„Около 99% от лавандуловото масло се изнася. България още няма добре развита козметична индустрия“, добавя Лисичаров. Въпреки че глобално най-големият потребител на лавандулово масло е САЩ, българският износ отива основно за Германия, Австрия и Франция, според Националната асоциация за етерични масла.

„Вярно е, че що се касае до цената не можем да се конкурираме. Но що се касае до качеството, проследимостта на продукцията, традицията на обработка, ние все още държим важен коз“, смята Ален Обанел, президент на Комитета на френските етерични масла. Според него френското лавандулово масло има по-различни и по-изчистени ароматни качества от българското, поради спазването на строги изисквания при отглеждането, като например всички насаждения да са на минимум 800 метра надморска височина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ