БСК настоява за цялостното възстановяване на дейността на моловете

БСК настоява за цялостното възстановяване на дейността на моловете

БСК настоява за цялостното възстановяване на дейността на моловете

В писмо на Българската стопанска камара до премиера Бойко Борисов се настоява за цялостното възстановяване на дейността на моловете. От началото на извънредното положение там работят само аптеки, офиси на банки и хранителни магазини.

Ето какво гласи писмото им:

По отношение на двата сектора – ритейл и химическо чистене, молим да имате предвид следното:

Ритейл секторът осигурява заетост на близо 295 000 души, които в момента са или на трудовата борса, или в неплатен отпуск. Фалирането на ритейлъри ще означава нови безработни, които да останат в тежест на държавата. Ако не оперират, търговците са в обективна невъзможност да плащат данъци и различни финансови задължения към държавата. Освен това, много от тях имат банкови кредити и са изправени пред реална опасност да не могат да ги обслужват занапред, а това ще създаде допълнителни проблеми в банковата система.

Ателиетата за химическо почистване на практика помагат в борбата срещу разпространението на епидемията, като използват съвременната технология за почистване чрез озон, при която ефективно се премахват близо 100% от познатите бактерии, акари и др. по текстилните тъкани и материи. Ателиетата по принцип са разположени в непосредствена близост до супермаркетите в съответните търговски центрове и отварянето им няма да затрудни въведения контрол на човекопотока. Концепцията на работа на ателиетата не включва седящи места, а се работи през гишета, което позволява успешно да бъде поддържана необходимата социална дистанция. Освен това, разполагат с автономна вентилация.

Считаме, че при прецизна организация и спазване на необходимите санитарно-хигиенни изисквания отварянето на търговските обекти на територията на моловете не би довело до усложняване на епидемиологичната обстановка, но сериозно ще намали негативните последици върху икономиката.

Във връзка с горното, изразяваме готовност за дискутиране на конкретна дата, на която търговските центрове ще могат да възстановят дейността си, както е в много държави в Европа. Разбира се, отварянето ще се случи при спазване на всички мерки за безопасност, въведени със заповедите на Министъра на здравеопазването. Тази конкретика ще даде възможност на членовете на БРА и АХПБ да планират и организират работата си подходящо и в съответствие с предписанията.

"При затворени магазини сме принудени да изплащаме наеми и сервизни такси", обясни пред БНР Стефка Такева, представител на верига магазини, която има обекти в моловете. Според нея засега няма опция за договаряне, когато магазините отворят, например след месец. От два месеца върви кореспонденция с мениджърите на моловете, които предлагат на търговците отложени плащания, след като дейността им отново стартира.

"Би трябвало институциите да се застъпят за нас. Даваме хляб на много хора", коментира Такева и отбеляза, че би могло да се мисли например за намаление на такса смет и данък сгради, които също се фактурират в момента. "Когато са ни затворени магазините, би трябвало поне да нямаме разходи за самия обект", изтъкна тя.

За момента само 2 мола в София са се съгласили да не се плаща наем, но искат пълния размер на сервизните такси, посочи Стефка Такева. 

За да може бизнесът да рестартира, трябва да има адекватни условия, след като отворим, каза още Такева. По думите й пред голяма част от търговците перспективата е фалит. "Има такива, които не издържат финансово и са се преориентирали да търсят магазини по улиците".

Някои от обектите предпочитат да изпратят служителите си на борсата, защото „мярката 60/40 не работи, когато магазинът ти е затворен и нямаш никакви приходи“, поясни още Стефка Такева.

Относно общата климатична и вентилационна система в моловете Такева смята, че държавата е трябвало да им постави изисквания за промяна в тази насока като противоепидемична мярка и е трябвало това да се случи през периода, в който са затворени. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ