Европейската комисия не е доволна от извинението на Зукърбърг

Икономика

Европейската комисия не е удовлетворена от извинението на шефа на Facebook Марк Зукърбърг за незаконното събиране на лични данни на потребители на социалната мрежа от британската компания Cambridge Analytica в полза на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп.

Това се казва в писмо на еврокомисаря по правосъдието, потребителската политика и половото равенство Вера Юрова до изпълнителния директор на Facebook Шерил Сандбърг, цитирано от ТАСС.

Юрова изисква гаранции, че подобни случаи няма да се повторят.

"Съжалявам, че официалните коментари наскоро на Facebook, включително и на генералния директор Марк Зукърбърг, не намалиха моето безпокойство“,  пише еврокомисарката, цитирана от Ройтерс.

"Това е особено разочароващо, като отчитаме нашите усилия да създадем с вас и вашите колеги отношения, основани на доверие. Това доверие сега е отслабено“, се казва в писмото. Юрова поставя въпроса дали са били засегнати данните на граждани на ЕС в скандала и иска Зукърбърг да каже мнението си за необходимостта от затягане на правилата за работа на социалната мрежа. Еврокомисарката дава срок на Сандбърг да отговори до две седмици.

Facebook е в центъра на скандал, който няма да отшуми скоро. Социалната мрежа е допуснала незаконно събиране на данните на 50 млн. свои потребители от компанията Cambridge Analytica, която разработила алгоритъм за профилиране и манипулиране на поведението при гласуване. Бивши служители признаха, че по този механизъм били разпращани политически реклами до потребителите, върху чийто глас потенциално може да се влияе.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“