Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономическите щети от пандемията ще останат с нас дори след одобряването на ваксина
Голяма част от малките бизнеси, които затвориха врати през последните месеци, няма да подновят своята дейност, дори ситуацията да се подобри. Това заяви пред Си Ен Би Си професорът по икономика от Чикагския университет Рагурам Раджан.
„Смятам, че нанесените от пандемията щети ще останат с нас още дълго време“, коментира Раджан, който е и бивш управител на Индийската централна банка.
„Докато тази ситуация продължава, все повече и повече фирми ще осъзнаят, че дългите периоди на високи разходи и нулеви приходи не им оставят друг избор освен да затворят врати“, добави той.
Малките и средните предприятия по света са непропорционално тежко засегнати от пандемията от COVID-19, като по-рано този месец МВФ прогнозира, че процентът на фалитите сред малките и средните компании може да се утрои през тази година при липса на достатъчна правителствена подкрепа.
Публикуваните тези дни оптимистични резултати от тестовете на потенциалната ваксина срещу COVID-19, разработена от изследователите на Оксфордския университет, съвместно с биофармацевтичната компания AstraZeneca, вдъхнаха надежди, че скоро битката срещу коронавируса може да навлезе в нова фаса. По-рано фармацевтичния гигант Pfizer и германската биотехнологична компания BioNTech обявиха, че тестове на съвместната им експериментална ваксина Covid-19 показат, че тя е безопасна и предизвиква имунен отговор при пациентите.
„Въпреки това, икономическите щети ще бъдат факт, дори и няколко ваксини да бъдат одобрени през четвъртото тримесечие на годината и да бъдат разпространение по света“, коментира Раджан.
„Трябва да бъдат ваксинирани много хора, така че клиентите ще започнат да се чувстват в безопасност в претъпканите ресторанти едва в средата на следващата година. И това е случай че нещата вървят по план, а ситуацията в момента не е такава“, добавя той.
Според него икономиките ще продължат да оперират при намален капацитет още дълго време, независимо от мерките, които предприемат властите.
„ Не може да има пълно икономическо възстановяване, докато услугите с интензивен контакт, като ресторантите, пътуването и туризма, не бъдат отворени отново. Докато това не се случи, икономиката работи на 95% от капацитета си“, коментира Раджан, като добавя, че страните трябва да помислят за дългосрочна подкрепа за тези сектори.
По думите му нарастването на протекционизма в световен мащаб ще забави икономическото възстановяване.
„Свят, в който протекционизма набира повече сила, е свят, който ще се възстанови по-бавно. Голяма част от щетите ще бъдат нанесени върху страните, които са най-зависими от износа на стоки“, казва той, като добавя, че кризата ще засегне тежко и развиващите се пазари.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.