Каква беше 2020 г. за България в цифри

Каква беше 2020 г. за България в цифри

Ключовите показатели на Националния статистически институт показват каква беше 2020 г. за България в цифри.

БВП (брутен вътрешен продукт) – най-важният показател, измерващ производителността на местната икономика отбеляза 2,3% ръст на годишна база към края на първото тримесечие на 2020 г., преди ефектите от мерките срещу коронавируса да се усетят в бизнеса. Второто тримесечие обаче отбеляза рекорден спад от 8,6% на годишна база, а третото спад от 5,2%.

Един от най-големите фактори за влошената икономическа активност у нас беше индивидуалното потребление. Доверието на потребителите се срина до показател от -42 в края на март месец 2020 г. и остана близко до това ниво и през следващите шест месеца на годината – при -39 към края на юли и -38 към края на септември. У нас търговията на дребно удари абсолютен рекорд със спад от над 20% на годишна база през април  и не успя да достигне оборотите, регистрирани през съответните месеци на 2019 г. дори и към края на октомври, когато понижението бе 5,3%.

България, като експортно ориентирана държава, беше ударена и от спада на международната  търговия в глобален аспект. Износът ни се понижи с 18% през второто и цели 21% през третото тримесечие на 2020 г.

Инвестициите, измерени чрез бруто образуване в основен капитал, започнаха да отчитат понижение на годишна база още през март месец, когато спадът беше 8%, а тази тенденция се запази и през следващите 2 тримесечия, за които има данни – към края на юли спадът на инвестициите бе 11% на годишна база, а към края на септември 6%. За сравнение през 2019 г. инвестициите, измерени по този показател, отбелязваха ръст от около 4% на годишна база.

Броят на заетите лица в сравнение с предишната година също се понижи – най-чувствително през летните месеци, когато туристическият бранш не можа да реализира оборотите, генерирани през последните години заради ограниченията в пътуванията. През второто тримесечие на 2020 г. броят заети лица беше с 6% по-нисък на годишна база. Работодателите обаче поне могат да си отдъхнат – поне според данните на НСИ разходите за труд, които традиционно се увеличаваха с 10% и повече процента на годишна база през последните години, нараснаха само с 3,5% през третото тримесечие на 2020 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ