Китай трябва да положи повече усилия за разрешаване на търговските спорове в СТО

Китай трябва да положи повече усилия за разрешаване на търговските спорове в СТО

Китай трябва да положи повече усилия за разрешаването на търговските спорове с партньорите си в Световната търговска организация (СТО). Това заяви икономистът Хесус Сеаде Кури, които е един от водещите кандидати за поста на генерален директор на организацията след напускането на Роберто Асеведо в края на месеца, предаде Си Ен Би Си.

Китай се присъедини към СТО през 2001 г. след 15-годишни преговори. Страната обаче често влиза в конфликти с останалите членки на организацията, сред които и САЩ. Вашингтон не веднъж е определял китайските търговски практики като „нечестни“.  През 2018 г. тези обвинения ескалираха в търговска война след размяната на вносни мита между Пекин и Вашингтон.

„Китай трябва да положи повече усилия, за да разреши проблемите между страната и всички останали.“, коментира Кури, като добавя, че става въпрос основно за спорове в сферата на технологиите.

По думите му за 19-те години, в която Китай е член на СТО, срещу страната са били внесени 44 жалби. „Това е много“, казва той.

Същевременно с това обаче Кури подчертава, че Китай е демонстрирал сериозна ангажираност по други въпроси.

Кури беше водещият прегарящ от страна на Мексико по търговската сделка на страната със САЩ и Канада, станала известна като USMCA. Той е един от осемте кандидати за поста на Асеведо, който на 14 май обяви, че ще се оттегли от директорското си място в СТО на 31 август 2020 г., което е година преди изтичането на мандата.

Промяната в ръководството идва в момент, когато все повече анализатори и политици поставят под въпрос бъдещето на СТО като защитник на международната търговия.

„Предизвикателствата, с които трябваше да се справим, когато създадохме СТО преди четвърт век, бяха не по-малко трудни и мащабни от тези, пред които сме изправени в момента. Тогава обаче имаше една база на доверие и сътрудничество, имаше желание работата да бъде свършена. Днес това доверие е изгубено напълно“, коментира Кури пред Си Ен Би Си.

„Това, от което се нуждаем сега, е да открием път за подновяване на преговорите, за да можем заедно да постигнем желаните резултати“, добавя той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ