Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Зомби" компаниите в САЩ се разрастват, фалитите ще се увеличават
Фалиращите компании в САЩ ще се увеличат с 43% към края на 2021 г. спрямо края на 2019 г. Това прогнозира глобалната компания за експортно застраховане Кофас. Според техен доклад към момента е налице спад на заявленията за несъстоятелност, но броят на компаниите, които търсят защита от кредиторите рязко се е увеличил с 48% спрямо месец май на предходната година.
„Все още не знаем това доколко ще засегне българските компании, които търгуват със САЩ. Към момента няма такива индикации, но е важно в тази ситуация те да предприемат превантивни действия за защита на плащанията си“, коментира Пламен Димитров, управител на Кофас България. По данни за 2019 г. износът на България за САЩ възлиза на малко над 1 млрд. лв., което представлява 18% от целия български износ за трети страни.
Според оценките на кредитния застраховател, „зомби“ компаниите в САЩ, които през последното десетилетие са се разраснали дотолкова, че представляват повече от 6% от фирмите през 2019 г., могат да бъдат подтикнати към фалит през следващите месеци. Става въпрос за фирми, които продължават да оперират въпреки несигурната платежоспособност и рентабилността на капитала си. Броят на предприятията в затруднено положение също може да се увеличи в резултат на натрупан дълг.
Фалитите в САЩ през последните месеци
От 2019 г. насам се наблюдава първото годишно повишение на фалитите след кризата през 2009 г., като през 2019 г. производството се повиши с 2.5% спрямо 2018 г. Данните, публикувани след първото тримесечие на 2020 г., посочват, че след скок от 21% през януари, броят на производствата по несъстоятелност започна да намалява до идването на месец февруари. Както и в Европа, мерките за подкрепа на корпоративната ликвидност, поведението на компаниите – длъжници, заедно с временното спиране на работата на съдилищата, обясняват тази тенденция. Въпреки това, до момента, в който шокът върху икономиката се разпространи, може да се очаква вълна от фалити. Най-уязвими в тази ситуация са секторите на въздухоплаването, търговията на дребно, автомобилната промишленост и енергетиката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.