Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Колко богати трябва да бъдете, за да сте сред най-заможния 1% от населението на Монако?
Влизането в редиците на най-богатия 1% от населението не е никак лесно, но това особено трудно постижимо в Монако. Човек трябва да има финансово състояние от 7,9 млн. долара, за да бъдете част от най-богатият 1% в средиземноморското княжество, чиито граждани обикновено не плащат данък върху доходите. Това става ясно от доклада 2021 Wealth Report на консултантската агенция Knight Frank, цитиран от Блумбърг.
На второ и трето място в класацията на страните с най-висок праг се нареждат Швейцария и САЩ, където човек трябва да има богатство от съответно 5,1 млн. долара и 4,4 млн. долара, за да попадне в редиците на най-богатия 1% от населението. В Сингапур този праг е 2,9 млн. долара. Топ 10 допълват Нова Зеландия, Хонконг, Австралия, Ирландия, Франция и Германия.
„Ясно може да видите влиянието на данъчната политика върху класацията“, коментира Лим Бейли, директор на глобалните проучвания в Knight Frank. „Видима е и ширината и дълбочината на американския пазар“, добавя той.
Резултатите от проучването дават ясна представа за ефекта на пандемията върху нарастващото неравенство между богатите и бедните нации. Прагът за навлизане в най-богатия 1% в Монако е близо 400 пъти по-висок от този в Кения, страната с най-нисък праг от 30-те локации, анализирани от консултантската компания. Според Световната банка 2 млн. души в африканската държава са изпаднали в бедност заради COVID-кризата. Същевременно с това 500-те най-богати хора на планетата са добавили 1,8 трлн. долара към финансовото си състояние през миналата година, сочат данните на Bloomberg Billionaires Index.
САЩ продължават да са дома на най-големия брой свръхбогати хора (финансово състояние от над 30 млн. долара) въпреки сериозния ръст на богатството в Азиатско-тихоокеанския регион и по-конкретно в Китай и Хонконг. Регионът се очаква да продължа да изпреварва глобалното темпо на растеж на броя на свръхбогатите хора в периода 2020 до 2025 г., като водещ принос за увеличението ще имат Индия и Индонезия.
„Позицията на Азиатско-тихоокеанския регион като дом на водещите световни центрове на богатство ще продължи да укрепва“, коментира Виктория Гарет от Knight Frank.
Пълният доклад на консултантската компания ще бъде публикуван на 2 март.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.