Кристалина Георгиева ще бъде първият директор на МВФ от страна с нововъзникваща пазарна икономика

Кристалина Георгиева ще бъде първият директор на МВФ от страна с нововъзникваща пазарна икономика

Очаква се днес българският икономист Кристалина Георгиева да бъде утвърдена на поста управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ). Така тя ще стане първият представител на страна с нововозникваща пазарна икономика начело на институцията, информира Ройтерс.

Изпълнителният съвет на МВФ изслуша снощи Георгиева, която е единствен кандидат за поста, а днес се очаква да гласува кандидатурата й.

Гласуването е до-голяма степен протоколно. Георгиева, която е подкрепяна от френския президент Еманюел Макрон, миналия месец получи одобрението на останалите страни от ЕС, както и мълчалива поддръжка от САЩ.

Източник от МВФ посочи пред Ройтерс, че Георгиева е подготвена за този пост.

"Тя убеди съвета, че е лидерът, от който институцията се нуждае и ще бъде силен защитник на мултилатералната система, посочи източникът", пожелал анонимност.

Вероятното й одобрение предизвиква огромна гордост в родната й страна, като някои вестници пишат, че това е доказателство както за качествата на Георгиева, така и за дипломатически успех, отбелязва Ройтерс.

Георгиева ще замени Кристин Лагард, която стана първата жена начело на МВФ, когато бе избрана през 2011 година. 63-годишната Лагард управлява институцията по време на дълговата криза, започнала около месец след като тя пое поста. Сега ще оглави Европейската централна банка (ЕЦБ).

Преди да бъде назначена в Световната банка Георгиева заемаше високопоставени постове в Европейската комисия, сред които еврокомисар за бюджета, и има задълбочени познания за страните с нововъзникващи пазарни икономики, работили със Световната банка.

Скот Морис, старши научен сътрудник в Центъра да глобално развитие, каза, че Георгиева бързо е оказала влияние, след като става втора по ранг в Световната банка в началото на 2017 година. Тя постига консенсус за повишаването на капитала на банката с 13 милиарда долара и пакета реформи, одобрени миналата година. Реформите предвиждат да бъдат намалени заемите за Китай и други по-богати развиващи се страни, като повече ресурси да се заделят за по-нуждаещите се страни, информира БТА.

"Тя успя да сплоти разнородна група акционери. Това е силата й," каза Морис, който е работил в американското финансово министерство.

По думите му сега е по-неясно как ще се справя тя с ежедневните задачи на Фонда и как ще действа при кризи.

Морис отбелязва, че Лагард не е била възприемана като представител на европейските интереси, което й е помогнало да се справи с гръцката дългова криза. Георгиева ще трябва да има същия мултилатерален подход, запазвайки акцента в работата си върху интересите на институцията и отделните страни.

Никой не възприемаше Лагард като европейски изпълнителен директор, каза Морис.

Тя се издигна над това, допълни той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ