Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Очакват заплатите в България да се увеличат с до 7% през следващата година
Среден ръст от пет до седем на сто на заплатите може да има през 2016 г. заради недостига на работна ръка. Това са очакванията на 53% от членовете на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Според данните 61 на сто посочват, че през 2017 г. няма да има промяна в износа им, а 19 на сто очакват намаление. 47 на сто от фирмите планират да увеличат инвестициите си през следващата година, 66 на сто няма да назначават нови кадри.
41 на сто от анкетираните фирми очакват, че през 2017 г. финансовите им резултати ще бъдат по-добри. Тези нагласи може и да не се сбъднат предвид очаквана политическа нестабилност и неефективна работа на държавната администрация, а и ако се приеме предложението на Министерството на труда работните дни да станат с три по-малко, посочи председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. В отговор на въпрос той уточни, че анкетата е представителна и правена преди оставката на правителството, но после е била адаптирана и е имало известна промяна към повече предпазливост.
Основните рискове през 2017 г. според Асоциацията на индустриалния капитал в България са свързани със сложната международна обстановка, политическата нестабилност, евентуалните последствия от референдума. По отношение на усложнената международна ситуация Васил Велев напомни, че икономиката е инертна система, като отбеляза, че при всички случаи несигурност за клиентите на фирмите води до по-малко поръчки и износ. Опасността съществува в контекста на това, че над 60 на сто от износа на България е за ЕС, допълни той.
По темата за политическата нестабилност у нас Велев посочи, че Асоциацията винаги е пледирала да има парламентарни избори на четири години. Бяхме влезли в добър цикъл, ние не сме подредена културна държава, която може да си позволи администрацията да не работи ефективно половин година, допълни той. Повечето сме износите и по-малко пряко ни интересува какво става в страната, но непряко ни се отразява - неработещи институции, бавно издаване на разрешителни, лицензи, забавяне на оперативните програми, безспорно това са рискове през следващата година, изтъкна Велев.
По въпроса за референдума от Асоциацията посочиха не биха искали "отново да се търсят лесни решения, с един ход, с магическа пръчка, със спасител да се решат проблемите, а трябва да се работи всеки ден и да се борим за по-добри правила всеки ден". За референдума 2,5 млн. са гласували "за", но 4,3 млн. - са гласували "против" или не са гласували, ако сме правова държава и спазваме законите, трябва да се направи анализ и парламентът да реши, категоричен беше Велев.
Друг риск пред страната е свързан с образованието, посочи още Велев. Ние сме на последно място в ЕС по равнище на математическа грамотност, отбеляза той и отчете, че разходите за отбрана са твърде високи. Нямаме десет милиона за БАН, но сме добре въоръжени и това е един от основните рискове, каза Велев.
В коментара си за тази и предходната година от организацията посочиха, че политическата стабилност, която е била факт, е спомогнала за изявяване на потенциала на растеж на икономиката, макар и не напълно. Велев визира ръста на БВП, като по този показател страната е сред първите шест държави в ЕС. Равнището на безработица в страната е било под средното за Европа. В челната класация сме по ръст на доходите и то не само през последните две години, а в челната тройка за изминалата година сме по показателите държавен дълг и дефицит.
Единствената успешна реформа е тази в енергетиката
Единствената успешна реформа е тази в енергетиката и това става възможно и в резултат на острата реакцията на работодателските организации и на бизнеса, каза Велев.
Асоциацията на индустриалния капитал в България отчита липса на напредък или недостатъчно активни действия по реформиране на секторите - "държавна администрация", "образование", спорни са промените в пенсионно-осигурителната система, има и отказ от реформа в медицинската и трудовата експертиза.
Според работодателската организация неубедителни са реформите в здравеопазването и съдебната система, има отказ от реформа в сектор "сигурност". Отчита се също и продължаваща намеса на държавата на пазара на труда, отказ от прилагане на принципа "замърсителят плаща" при определяне на такса "битови отпадъци", както и неработещ Национален икономически съвет и Икономически и социален съвет.
Може би е по-добре правителството в оставка да работи до края на работата на НС, за да защити внесените си законопроекти
Може би е добре правителството в оставка да работи до края на работата на НС, защото има внесени от него редица законопроекти, които следва да си ги защити, коментира Велев и допълни, че е безразсъдно за няколко седмици да има служебно правителство, което да се смени от следващо такова.
Сред внесените законопроекти той визира промени в Търговския закон за ограничаване на кражбите на фирми. Други важни за АИКБ законопроекти са свързани с промени в Кодекса на труда за прекратяване намесата на държавата при сливането на празниците, стопиране на лобистките според организацията промени в Закона за адвокатурата, както и ускоряване на работата по няколко оперативни програми.
Правенето на бизнес в България е като да плуваш в басейн със сярна киселина
Кънчо Стойчев - заместник-председател на УС на АИКБ и председател на Съюз "Произведено в България", заяви на пресконференцията, че българският бизнес не е равнопоставен. Не сме доволни от условията за правене на бизнес в страната, те могат да се опишат като плуване в басейн със сярна киселина, каза Стойчев. Той посочи, че ще продължи оказването на натиск за приемане на закон за мълчаливото съгласие, борбата за изсветляване на икономиката, за равнопоставеност на българския бизнес, за рушене на монопола в търговските вериги.
От Асоциацията отчетоха свършеното в енергетиката от министър Теменужка Петкова, като посочиха сред положителните факти това, че е започнала работа енергийната борса, подобрената работа на КЕВР, но отбелязаха, че в сектора има още много стъпки да се правят. Още продължават проблемите с американските централи, посочиха от АИКБ.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.