Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОИСР ревизира нагоре прогнозата за ръста на световната икономика през тази година
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е преразгледала рязко нагоре прогнозата си за световния растеж за 2021 година от 4,2 процента на 5,6 процента, разчитайки на комбинираните ефекти от американския мегаплан за стимулиране и ваксинация. Това сочи представената днес междинна икономическа оценка, цитирана от световните агенции, цитирани от БТА.
"Глобалните икономически перспективи се подобриха значително през последните месеци заради прогресивното въвеждане на ефективни ваксини, обявяването на нови подкрепящи мерки в някои страни и признаците, че икономиките се справят по-добре от очакваното с ограничителните мерки", обяснява организацията с централа в Париж.
ОИСР обаче призовава правителствата да "ускорят производството на ваксини" COVID-19, допълва Франс прес.
Главният икономист г-жа Лорънс Бун, цитирана от ДПА, заяви, че сега основен приоритет трябва да бъде производството на ваксини срещу коронавируса, тъй като забавянето или пък допълнителните мутации на вируса, които спъват лечението, могат да отслабят очакваното възстановяване.
Самият план от 1,9 трилиона долара, поискан от американския президент Джо Байдън за съживяване на първата икономика в света, допринася с 1 процентен пункт за това 1,4-пунктово преразглеждане на глобалния растеж, обясни пред АФП главният икономист на организацията, обединяваща 37 развити страни.
Благодарение на тази мащабна инжекция на ликвидност, САЩ, на които се пада една пета от смъртните случаи вследствие на пандемията, се очаква да увеличат своя темп на растеж двойно спрямо очакваното през декември до 6,5 процента, без да се стига до голям инфлационен риск, според г-жа Бун.
По-скромна е оценката за растежа на еврозоната, където програмата за ваксиниране изостава: очаква се БВП да нарасне с 3,9 процента тази година. Великобритания, където училищата отвориха врати в понеделник, се очаква да постигне темп от 5,1 процента.
ОИСР очаква 5,9 процента във Франция, 5,7 процента в Испания, 4,1 процента в Италия и 3 процента в Германия.
Двигателят на световния растеж, Китай, където износът скочи с 60 процента на годишна основа през януари-февруари, се очаква да отчете растеж от 7,8 процента. В Индия обаче отскокът е най-впечатляващ: след спад от 7,4 на сто през 2020-а се предвижда БВП да скочи с 12,6 процента тази година.
Съществуват обаче рискове за растежа: твърде бавен процент на ваксинация или поява на нови варианти, устойчиви на наличните ваксини, предупреждава ОИСР.
Организацията очаква световната икономика да нарасне с 4 процента през 2022 година спрямо първоначално предвидените 3,7 процента.
За миналата година бе отчетен спад от 3,4 процента, по-слаб от първоначално очакваното, припомня ДПА.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как светът загуби петрол за $50 млрд. за по-малко от два месеца?
Енергетика |Проверени са 100% от машините за гласуване
Политика |Франция сменя Microsoft Windows с Linux на държавните компютри
Технологии |Иран отново затвори Ормузкия проток
Свят |Неизвестно за известните: Между Мерилин Монро и Памела Андерсън - мъжът с IQ от 152 и начална заплата от 5 долара
Любопитно |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Иран отново затвори Ормузкия проток
Свят |Времето: Облачно, ветровито и дъждовно
България |200-годишен съвет за това как да привлечете скептиците на своя страна
Техники за успех |На фокус следващите седем дни: Уорш, преговори за мир и влошаване на икономическата среда
Икономика |На днешната дата, 18 април. Рождениците днес
На днешната дата |Докато трае примирието с Израел: Иран обяви, че отваря напълно Ормузкия проток
Свят |Защо микронишите превъзхождат широките пазари?
Маркетинг |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.