Петролът, златото, йената и франкът поскъпнаха след убийството на Солеймани

Петролът, златото, йената и франкът поскъпнаха след убийството на Солеймани

Тонът на световните финансови пазари стана предпазлив, след като американски въздушен удар уби най-високопоставения ирански командир. Валутите, оценявани като безопасни убежища като японската йена, повишиха курсовете си днес до най-високите нива от месеци, предаде Ройтерс. Суверенните облигации на САЩ, петролът и златото също поскъпнаха, след като бе потвърдена смъртта на командващия елитните ирански Бригади Ал Кудс генерал Касем Солеймани и Абу Махди ал Мухандис, вторият по значение човек в подкрепяната от Иран коалиция от иракски паравоенни групи Хашд аш Шааби. 

Японската йена достигна двумесечен максимум от 107,92 йени за долар, отбелязвайки дневно повишение от 0,5 на сто, съобщава БТА. Йената често се определя като убежище от рискове за инвеститорите предвид статута на Япония като страната, която е най-голям световен кредитор. Възходящата тенденция бе засилена и от факта, че японските борси все още са затворени заради празниците и пазарът е лишен от гъвкавост. 

Швейцарският франк, друга "сигурна" валута, поскъпна до четиримесечен максимум от 1,0828 франка за евро. Американският долар достигна едноседмичен максимум спрямо еврото. Доходността на американските държавни облигации с 10-годишен падеж се понижи до най-ниското равнище от три седмици до 1,814 процента, след като в предходната сесия бе 1,946 процента. Цените на облигациите се увеличават при понижение на доходността. По-силният долар доведе до поевтиняване на британската лира с 0,2 на сто до 1,3117 долара и с 0,1 на сто спрямо единната европейска валута до курс от 85,10 пенса

Припомняме, че Касем Солеймани, ирански генерал, който разшири властта на страната си в Близкия изток, беше убит по указание на президента на САЩ Доналд Тръмп. Рисковият ход се задълбочи, след като върховният лидер на Иран, аятола Али Хаменей, заяви, че "тежко отмъщение" очаква убийците на Солеймани.

Шокиращата новина идва, след като повечето класове от активи имаха звездна 2019 г., в която американските акции отчетоха една от най-добрите години на изминалото десетилетие.

Ето какво споделят в блиц анкета на Bloomberg анализатори и мениджъри от финансовите пазари за очертаващата се пазарната перспектива:

Кит Джукс, главен FX стратег на Societe Generale SA в Лондон:

"Златото е "победител " от нарасналото напрежение, цените на петрола също са по-високи. Доходността на облигациите е по-ниска, акцията на собствения капитал, която се провеждаше в САЩ, е спряла, но не е преминала драстично в обратна посока, а на валутния пазар безопасните убежища и чувствителните към петрола валути се възползват, но явната победа е именно на йената. Ключовото ниво, което трябва да гледате, вероятно е EUR / JPY 120. Това вероятно ще е валидно, освен ако няма допълнителна ескалация. Като се има предвид възможността за продължаване на напрежението в протока Хормуз, продължителният период на по-високи цени на петрола трябва да представлява риск".

Валентин Маринов от Credit Agricole, ръководител на валутните изследвания на Г-10 в Лондон нарича времето на ескалацията "злополучно".

Това би могло да "разруши надеждите на пазара за възстановяване на световната икономика, която все още предстои да излезе от облака на търговската война между САЩ и Китай". Той нарича йената и швейцарския франк "привлекателни" в момента.

Антоан Буве, старши стратег от ING Groep в Лондон:

"Последните епизоди на напрежението в САЩ и Иран не доведоха до съществена ескалация, а дори и до доста доброкачествен изход от тази криза".

Алберто Токио, главен инвестиционен директор на Colombo Wealth в Лугано, Швейцария

"Възможността от "тежък реванш" е вероятно това, което плаши пазарите, тъй като може да означава, че ще има контраатака срещу американски дипломати. Пазарите биха могли да използват това извинение, за да спечелят, тъй като настроенията и позиционирането са вероятно твърде високи. Тогава бихме могли да използваме тази слабост, за да увеличим експозицията на собствения си капитал".

Кей Ван-Петерсен, глобален макро стратег на Saxo Capital Markets Pte. в Сингапур

"Хората все още не са по работните си места до следващата седмица, така че неликвидността може да ни даде известна прекомерна реакция от обратната страна. Все пак, нека да видим как протичат следващите 24 до 48 часа. Не забравяйте, че уикендът в Близкия изток е напът да започне. Повишаването на петрола е съвсем леко, но това е положително за разходите за отбрана на САЩ и дори френските запаси за отбрана могат да получат тласък по-късно", отбеляза той.

Едуард Лим, мениджър в Covenant Capital Pte., Сингапур

"Тази атака само подчертава геополитическия риск за петролните пазари и пазарът, който е подложен на възможен недостиг на нефт през първите две до три три тримесечия на 2020 г.".

Стивън Льонг, изпълнителен директор на UOB Kay Hian в Хонконг

"Инвеститорите се притесняват, че ситуацията в Иран ще се влоши, тъй като може да има отмъщение след американската атака. Всеки лош поток от новини е причина за печалба от акции".

Митул Котеча, старши стратег за нововъзникващи пазари в Сингапур

"В краткосрочен план вероятно ще се ограничат загубите в рискови активи".

Дейвид Форестър, валутен стратег в Хонконг прогнозира, че йената може да нарасне до 106 на сто.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ