Колко струва въглеродната неутралност

Колко струва въглеродната неутралност

За постигането на нетни нулеви емисии на парникови газове до средата на века ще бъдат нужни допълнителниинвестиции от 1-2 трилиона долара годишно. Това се казва в доклад на Комисията за енергиен преход (ETC), цитиран от Ройтерс.

Този сума се равнява на 1-1,5% от глобалния брутен вътрешен продукт.

За да бъде ограничено глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий през този век, глобалните емисии на парникови газове трябва да бъдат сведени до нула.

Когато това бъде постигнато, намаляването на жизнения стандарт в развитите и развиващите се страни до 2050 г. ще възлиза на по-малко от 0,5% от световния БВП, се посочва още в доклада.

От 2000 г. насам глобалното затопляне струва на САЩ и Европейския съюз най-малко 4 трлн. долара под формата на загубена продукция, докато тропическите страни са 5% по-бедни, отколкото биха били, ако негативното влияние на климатичните промени не съществуваше, установява изследване на Станфордския университет.

Комисията за енергиен преход представлява базиран в Лондон международен мозъчен тръст, в който участват от 40 енергийни производители, индустриални компании и финансови институции, включително ArcelorMittal, HSBC, BP, Shell, Orsted и Bank of America. Всяка една от тези компании е поела ангажимент за постигането на безвъглеродна икономика до 2050 г.

В доклада се посочва, че ще трябва да се направят драматични подобрения в енергийната ефективност; годишното глобално снабдяване с електроенергия ще трябва да нарасне четири до пет пъти, за да достигне 90 -115 хиляди тераватчаса, а годишният темп на вятърна и слънчева енергия ще бъде пет до шест пъти по-голям от постигнатото през 2019 г.

Освен това сградите, транспортът и промишлеността трябва да бъдат електрифицирани, а в случаите, когато това е невъзможно, трябва да се търсят решения с водородна енергия. Всяко оставащо потребление на енергия следва да се декарбонизира, като се използва улавяне и съхранение на въглерод и устойчива биоенергия.

„Няма съмнение, че е технически и икономически възможно да достигнем нулева въглеродна икономика, от която се нуждаем, до 2050 година. Нулата обаче трябва наистина да означава нула, а не да бъде план, който да разчита на постоянното и широкомащабно използване на "„компенсации" за балансиране на продължаващите вредни емисии", коментира съпредседателят на ETC Адаир Търнър.

В резултат на този енергиен преход световното търсене на петрол може да бъде намалено от 100 млн. барела на ден през 2019 г. до 10 млн. барела на ден в средата на века.

Китай разполага с нужните ресурси и технологии, за да се превърне в богата и развита безвъглеродна икономика до 2050 г. Всички развити страни трябва да могат да достигнат нетни нулеви емисии най-късно до 2060 г., но ще изискват инвестиции за развитие за привличане на частни „зелени инвеститори”, се казва още в доклада на ETC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ