Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Преходът към дистанционна работа - без трусове за германските компании
Германските компании практически не са срещнали никакви проблеми при преминаването на дистанционна работа. Това е ключовият резултат от проучване на германския институт Ифо (Ifo) сред 1188 мениджъри и мениджъри по персонала, проведено в сътрудничество с Мърсър промерит (Mercer Promerit) и инициативата "Жени в надзорните съвети", съобщи мюнхенският институт за икономически проучвания, цитиран от БТА.
От анкетираните компании 84 процента са отговорили, че преминаването към дистанционна работа не е било трудно за тях.
Ако е имало трудности, то те са произтекли от несъблюдаване на техническите изисквания (55%) или по-точно липсата на достатъчно бърз интернет (40%). Сред другите проблеми, които анкетираните посочват, са трудната комуникация между служителите (54%), липсата на координация (40%), трудности при балансирането на работните задачи, семейния живот и грижата за децата (40%), както и по-голямото напрежение и стреса върху персонала (30%). Липсата на мотивация (19%), недостатъчно способности и знания в областта на информационните технологии (18%) са изиграли второстепенна роля.
44% от мениджърите не са отчели влошаване на резултатите при работата на работещите от вкъщи. За други 37% обаче резултатите са се влошили дори сред компаниите, които са отговорили, че не са имали трудности при преминаването към дистанционна работа. Само за 18% резултатите при работата от вкъщи са били по-добри. Сравнявайки дистанционната работа с физическото присъствие на служителите в офисите, 59% са заявили, че сътрудничеството е пострадало, за 34% не е имало промяна, а за едва 7% резултатите са били по-добри.
Дори преди кризата делът на жените, работещи от вкъщи (12%), е бил по-висок от този при мъжете (10%). Делът на работещите дистанционно и при двата пола е нараснал по време на пандемията - до 30% сред жените и 26% от мъжете.
По-голямата част от анкетираните компании (78%) са посочили, че не е имало разлика между мъже и жени при начина, по който проблемите с дистанционната работа са засегнали служителите.
Въпреки това виждаме голяма разлика в тази оценка: жените мениджъри са отговаряли по-често от мъжете мениджъри, че нежният пол е бил засегнат отрицателно. Това заяви Андреас Пейхл, директор на Центъра за макроикономика и проучвания в Ифо, който е и един от авторите на доклада.
На общ въпрос за многобройните влияния на пандемията, 42% от мениджърите и мениджърите на персонала са отговорили, че жените са били по-тежко засегнати.
Въпреки всичко 67 процента от компаниите, участвали в проучването на Ифо, се надяват да прилагат дистанционната работа в по-дългосрочен план, само 32% не очакват промяна, а 1% предвиждат по-малко дистанционна работа.
Делът на компаниите със служители, които работят редовно от вкъщи, е нараснал по време на кризата с коронавируса от 51 до 76%. От тези 51%, 18 на сто от работната сила е изпълнявала служебните си задължения от вкъщи и преди кризата, докато те вече са 42 процента. Времето, което хората средно са прекарали в работа от вкъщи се е увеличило от 33 до 60 процента, сочи проучването на Ифо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.