Продажбите на компютри са се увеличили за първи път от 6 години

Продажбите на компютри са се увеличили за първи път от 6 години

Продажбите на компютри са се увеличили за първи път от 6 години, най-вече благодарение на професионалния сектор, се посочва в публикувано вчера проучване на консултантската компания Gartner, цитирано от Франс прес.

Доставките на компютри са нараснали през второто тримесечие на годината с 1,4 процента до 62,1 милиона единици, след периода на отстъпление през последните години заради ориентирането на пазара към смартфоните и таблетите.

Според Gartner повишените продажби се дължат в най-голяма степен на компаниите, които модернизират компютрите си, за да се възползват от операционната система Windows 10.

"Доставките на компютри през второто тримесечие са нараснали поради повишеното търсене в професионалния сектор, но това се компенсира от продължаващия спад на пазара на индивидуалните потребители", каза анализаторът на Gartner Микако Китагава.

"Що се отнася до потребителите, те продължават да използват смартфоните си за всекидневните си задачи като социални мрежи, бележници, банкови операции и покупки, което намалява необходимостта от компютър", добави тя.

Според Китагава пазарът отново ще отбележи спад в продажбите през следващите години със забавянето на свързаните с Windows 10 продажби.

Китайската компания Lenovo и американската HP са на първо място по продажби с по 21,9 процента пазарен дял, следвани от Dell с 16,8 процента и Apple със 7,1 процента.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Откритие: Древни статуи пренаписват праисторията на човечеството
Нова технология предотвратява увреждането на реактивни двигатели от пясък
Скандал: Тарантино обвини създателя на „Игрите на глада“ в плагиатство на японски роман
Украинските антикорупционни органи претърсват дома на началникa на канцеларията на Зеленски
Тръмп обеща да спре за постоянно миграцията в САЩ от „страни от третия свят“
Виктор Орбан ще се срещне с Владимир Путин в Москва за енергийни преговори
Институтът „Пастьор“: Мутация може да превърне птичия грип в пандемия, по-лоша от COVID
The Wall Street Journal: Германия има 1200 страници таен план за война с Русия