Проектни решения със съвременен дух

Проектни решения със съвременен дух

Хубавата визия, доброто обемно-пространствено решение, хармоничната композиция от елементи и цветове – това е последният щрих в идейния етап от един проект според основателите на Архитектурно студио „Чолаков-Гонгалов Архитекти“

- Какъв е вашият архитектурен стил?

- Минимализъм с добавен детайл. Това е стилът, към който се стремим в нашата работа, но предпочитанията на всеки клиент са различни и не във всеки проект можем да го приложим. Независимо от това какъв стил е зададен в изискванията на клиента винаги разработваме проектите си с интерпретиране на изразните средства и похвати по съвременен начин, а не с буквално следване на строги стилистични канони. По-общото определение за нашия стил е съвременен. Създаваме проектни решения с актуален за времето дух. Пречупени през призмата на нашите експертиза, опит, личен творчески почерк, и по-важното – стремим се да изградим всеки проект около това, което е важно и ключово в конкретния случай. С това се отличава нашата работа от масовата продукция на пазара на архитектурата и интериорния дизайн в момента. Не е достатъчно един проект да е просто красив и в него да са „струпани“ различни дизайнерски елементи. Хубавата визия, доброто обемно-пространствено решение, композиция от елементи и цветове – това е последният щрих в идейния етап от един проект.

- Как се постига единство между форма и функция?

- С много експериментиране. Няма точна формула, по която лесно да се напасне едното към другото и да се постигне баланс между добра функционалност и впечатляващ архитектурен или интериорен дизайн. Проектантският процес е свързан не само с развиване на дадена идея, но също и с постоянно изследване на направеното. В нашата работа не допускаме решения от типа art for art’s sake, при които визията е за сметка на нещо друго (напр. за сметка на функционалността, каквато е най-честата грешка). Не допускаме в нашите разработки да остават нерешени въпроси от типа „Много е красиво, но няма да може да се чисти“, „Изглежда добре, но е неудобно за ползване“ и т.н. Колкото и дребни да изглеждат на първо четене, тези въпроси, ако не бъдат решени, ще създават проблеми в бъдеще, а основна функция на архитекта е да решава проблеми не да ги създава.

- Доколко е важен клиентът за реализиране на архитектурен проект без компромиси?

- Има една поговорка в нашите среди, че добрите проекти се правят не от добри архитекти, а от добри клиенти. Ако трябва да перифразирам – клиентът е на първо място по важност в целия процес. От клиента зависи дали ще гласува доверие на проектанта и дали ще му даде необходимата свобода да приложи своя професионализъм за постигане на качествен продукт, или ще търси възможности за компромиси. Ако клиентът не разбира нуждата от качествени архитектурни решения и налага компрометиращи дизайна изисквания, няма значение колко е добър архитектът – крайният резултат винаги ще загуби от това.

- Възложителите лесно ли приемат идейния проект, или се налага да положите повече усилия, за да ги убедите в достойнствата му?

- Рядко убеждаваме клиент в достойнствата на даден проект, защото вярваме, че те трябва да са достатъчно добре застъпени и ясни. Дори е обратното: в нашите проекти са заложени много повече смисъл и логика, отколкото обясняваме вербално на клиентите – именно поради причината, че качественият проект е издържан във всяко отношение и говори сам за себе си. Разбира се, на места са необходими и по-сложни и комплексни решения, които не могат да бъдат осъзнати от пръв поглед от клиента. В такива случаи поясняваме, но не убеждаваме. Ако възложителят държи на определена корекция в проекта въпреки нашето проектно предложение или съвет – съобразяваме проекта с това изискване, като обикновено в края на процеса (или в по-лошия случай – след приключване на изпълнението) клиентът сам достига до извода, че предложението ни е било по-добрият вариант за действие.

- В България рядко се откриват смели решения с добре изпълнен детайл. Каква е най-голямата дързост, която сте си позволявали във ваш проект?

- Свикнали сме да се надскачаме и да ставаме по-добри с всеки следващ проект, да търсим нови и интересни подходи и решения. Нестандартните решения обаче поне в сферата на архитектурата не са продукт само на фантазията на проектанта. Нестандартните решения се обуславят от нестандартни изисквания и предпоставки. Затова обичаме предизвикателства и специфични задания – защото търсенето на решение даденостите и изискванията да бъдат съчетани и интегрирани в проекта ни мотивира да разгърнем потенциала си и да приложим в максимална степен креативността си.

Има случаи, при които търсените от клиентите стил, материали и ниво на детайл надвишават очакванията им за разходи, тъй като не са добре запознати с цените в бранша и подценяват реалната стойност за реализиране на един проект с качествени материали и елементи. Този проблем не е само локален, а съществува по цял свят – колкото е по-нестандартна архитектурата, толкова по-трудно е да се прогнозира крайната стойност на изпълнението. Интересното е, че в почти всички случаи клиентите ни до такава степен са удовлетворени от проекта, че вземат решение за завишаване на бюджета за изпълнението му.

- Кои са емблематичните обекти за вашето студио?

- За разработването на своите офиси ни се довериха много компании, част от които международни. Един от последните ни проекти, който олицетворява комплексния ни подход, е на офиса на Българската агенция за експортно застраховане — изчистен, стилен и светъл офис. Друг проект, който наскоро приключихме, е офисът за IT отдела на „Дънди Прешъс Металс“. Много цветна и свежа разработка, отново с максимално отчитане и интегриране на изискванията на клиента. Някои други от значимите проекти, които сме разработвали през годините, са офисът на „Тек Експъртс“ в София, офисът към завода на „Крос“ в Монтана, офисът на Германо-българската индустриално-търговска камара, централата на Libyan Spider в Триполи, офисът на DoMore media в Лас Вегас и други офиси на компании в сферата на IT, фармацевтиката, карго услугите, правото и т.н.

[[{"fid":"385216","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":533,"width":800,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Основателите на архитектурното студио

►►►„Чолаков-Гонгалов Архитекти“ е студио за архитектура и интериорен дизайн, създадено през 2012 г. Разработило е десетки хиляди квадратни метри архитектурни и интериорни проекти. Основният фокус на студиото е върху проектирането на жилищни и офис сгради, както и разработването на интериорни решения за тях. Освен основната дейност по архитектурно и интериорно проектиране студиото предлага и услуга по цялостно изпълнение на интериори.

Веселина Ангелова. Текстът е от новия брой на сп. "Мениджър", който е на пазара

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ